Odnos Slovenaca Udruženja Triglav sa maticom odigrava se na nekoliko nivoa.
To je prije svega odnos sa diplomatsko-konzularnim predstavništvom Republike Slovenije u Sarajevu. Ovo je i logično, jer jedan od važnih zadataka spoljne politike Republike Slovenije je upravo povezivanje Slovenaca koji žive van njenih granica, kao nacionalna manjina, sa maticom. Organizovanje udruženja građana putem koga pripadnici slovenačke nacionalne manjine, kao i njihovi potomci, ostvaruju i izražavaju svoje interese od velikog je značaja. Naime, zaštita interesa nacionalne manjine, kao specifične interesne skupine, gotovo da i nije moguće bez nekog od oblika udruživanja. Sama inicijativa nastanka Udruženja Slovenaca Republike Srpske je pokrenuta od strane pojedinaca pripadnika slovenačkog nacionalnog korpusa iz Banje Luke, ali njena realizacija bi bila više nego teška da nije bilo značajne podrške Ambasade Republike Slovenije u Sarajevu.
 Aprila 1997. godine je organizovana posjeta članova ambasade Republike Slovenije iz Sarajeva Banjoj Luci. Krajem te iste godine organizovan je susret Slovenaca na prostoru Bosne i Hercegovine, sa tadašnjim predsjednikom Vlade Republike Slovenije, gospodinom Janezom Drnovšekom. Susret je organizovan u prostorijama ambasade u Sarajevu, a rezultat je bio oformljeni inicijativni odbor sa  zadatkom formiranja udruženja Slovenaca u Republici Srpskoj.
Udruženja građana u kojima se okupljaju pripadnici nacionalnih manjina su nezaobilazan partner u ostvarivanju zadataka koje ima matica. Sa druge strane i samo udruženje, kao što je Udruženje Slovenaca „Triglav“, Banja Luka, olakšava i posao konzularnim predstavnicima Republike Slovenije. Naime svu potrebnu logistiku za održavanje konzularnih dana pružaju članovi Udruženja. Osim toga, konzularni predstavnici učestvuju na svim manifestacijama koje organizuje Udruženje, a što je prilika za susrete sa velikim brojem Slovenaca, ali i sa ličnostima iz javnog, privrednog i kulturnog života.
Odnosi našeg Udruženja i ambasade RS u Sarajevu u zadnjih 10 godina su bili korektni. Treba istaći da je povremeno ovaj odnos dobijao izričit karakter srdačnog, a to u dobroj mjeri zavisi od personalnih sastava.
Od ostalih državnih struktura prvo treba pomenuti Državni zbor Republike Slovenije koji organizuje svake godine susrete Slovenaca koji žive van granica Slovenije u Ljubljani, a koji susret se održava u zgradi parlamenta. Do sada je organizovano sedam takvih susreta i skoro uvijek bili su prisutni i članovi našeg Udruženja, dajući svoj doprinos. Svakako, tim susretima prisustvuju i predstavnici Državnog zbora, Vlade i raznih ministarstava. Osim toga, s vremena na vrijeme razne delegacije državnog parlamenta prilikom svojih posjeta Bosni i Hercegovini imaju sastanke i sa predstavnicima Udruženja Slovenaca Republike Srpske.
Vlada Republike Slovenije ima posebnu Kancelariju za Slovence iz pograničnog područja i svijeta (Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu). Ova kancelarija ima i obezbijeđena sredstva u budžetu Republike Slovenije, koja mogu koristiti udruženja Slovenaca iz cijelog svijeta. Ova sredstva nisu ni velika a ni mala. Mogu se koristiti tek na osnovu Konkursa za dodjelu, po principu najuspješnijih projekata. Na ovaj način se obezbjeđuju neophodna sredstva za rad udruženja, a samim tim za ostvarivanje osnovnih ciljeva. Prije svega se misli na očuvanje nacionalnog identiteta, izvođenje raznih kulturnih i zabavnih sadržaja, te obrazovanje sa posebnim naglaskom na očuvanje jezika.
Ove godine pri Vladi Republike Slovenije organizovani su savjeti Slovenaca koji žive u svijetu, i to jedan za Slovence iz pograničnih zemalja (zamejski Slovenci) i za Slovence iz svijeta. Kao jedan od članova toga Savjeta izabrana je i naša predsjednica gospođa Marija Grbić. Ovo vladino tijelo ne donosi obavezujuće odluke, ali će imati značajnu savjetodavnu ulogu. Isto tako očekujemo da će se na ovom mjestu pokretati značajne inicijative za poboljšanje položaja Slovenaca u svijetu, a samim tim i nas.
Sa slovenačkom manjinom van Republike Slovenije direktno komunicira i Ministarstvo obrazovanja i Ministarstvo kulture. Preko Ministarstva obrazovanja u saradnji sa Kancelarijom za Slovence u pograničnom području i svijetu obezbijeđena je škola slovenačkog jezika koju organizuje Udruženje Slovenaca Republike Srpske. Kroz ovu školu je prošlo više od stotinu, u najvećem broju mladih Slovenaca i njihovih potomaka, ali i drugih koji žele da nauče slovenački jezik. Ministarstvo obrazovanja obezbjeđuje potrebnu literaturu, ali i obuku za učitelja. Svake godine naša djeca idu na ljetnu i zimsku školu slovenačkog jezika koja se održava u Sloveniji. Ovaj rad daje rezultate, jer u mnogim slučajevima, iskreno govoreći naša djeca bolje govore slovenački jezik od svojih roditelja.
U dijelu koji se odnosi na kulturu treba istaći naš hor „Davorin Jenko“, koji je takođe oslonjen na finansijsku, ali i drugu pomoć iz Republike Slovenije.
Pripadnici slovenačke nacionalne manjine u Republici Srpskoj organizovani u Savez nisu oslonjeni samo na Republiku Sloveniju, kao državu, već je značajan odnos i sa organima lokalne samouprave, kao što je na primjer odnos sa opštinom Kranj ili Črnomelj.
Što se tiče državnih organa Bosne i Hercegovine, njihov odnos prema Slovencima, kao i svim ostalim nacionalnim manjinama definisan je zakonima o zaštiti pripadnika nacionalnih manjina, kako na državnom tako i na entitetskom nivou.
I ovdje se saradnja odvija na tri kolosijeka, državnom, entitetskom i lokalnom. Međutim, za razliku od odnosa sa maticom, u ovom slučaju najznačajniji je odnos sa lokalnom zajednicom, konkretno gradom Banja Luka, koja je dala veliki doprinos našem radu. Na nivou Republike Srpske dužnost pomaganja udruženjima nacionalnih manjina imaju ministarstva lokalne uprave i samouprave, te kulture.