U Republici Sloveniji, od 2015. godine, više od 15 gimnazija posredstvom Javnog Fonda za kulturne djelatnosti (JSKD) iz Novog Mesta, uključeno je u projekt - Kolaž za mlade. Od prošle godine, banjalučka Gimnazija, posredstvom Udruženja Slovenaca Triglav Banja Luka, koje je partner na ovom projektu, uključena je u pomenutu radionicu.

Učenici IB DO ( Međunarodna matura) banjalučke Gimnazije koji su učestvovali na prošlogodišnjoj radionici pokazali su zavidnu kreativnost, tako da su njihovi radovi za ovaj vid izražaja, pobudili interesovanje kako među vršnjacima, tako i među profesorima.

Radionica Kolaž za mlade, za ovu školsku godinu organizovana je 19. oktobra u banjalučkoj Gimnaziji. Učešće u radu radionice, ovaj put, su pored učenika IB programa uzeli i učenici nacionalnog programa Gimnazije. Gosti na radionici bili su učenici gimnazije iz Novog Mesta, a zahvaljujući udruženjima Slovenaca iz Sarajeva, Tuzle, Zenice i Kaknja i učenici iz ovih gradova.

Mentori, pjesnik i književnik Samo Dražumerič i ilustrator Peter Škerl, upoznali su učenike sa temom ove radionice. Istakli su, da je to radionica za sve one mlade koji žele da se udube u svijet literarne umjetnosti, jer literatura i umjetnost uopšte, šire vidike i razmišljanja pa tako stvaraju kritične pojedince. Čitati, razmišljati i doći do svojih spoznaja, sve to omogućava radionica Kolaž za mlade, tako što se te spoznaje ne zapisuju kroz tekst pjesme ili prozni tekst, već se lijepe iz djelića izrezanih riječi. Za ovaku vrstu izražaja zaslužan je poznati slovenački avangardni pjesnik, Srečko Kosovel. Najveći broj njegovih konstruktivističkih pjesama (konsa), čine knjigu Integrali. Ova knjiga objavljena je 40 godina poslije njegove smrti i od tada, njegovi konsi predstavljaju novu modernu umjetnost.

Učenici su na prezentaciji svojih radova, pokazali kritičnost i brigu prema socijalnim, društvenim i političkim problemima sredine u kojoj žive, i još jednom pokazali koliko je ideja, energije i potencijala skriveno u mladom čovjeku.

Za sve učesnike radionice, kao i za njihove pratioce Udruženje Triglav organizovalo je druženje i ručak u hotelu Ćetojević.