Učenci in dijaki, ki obiskujejo dopolnilni pouk slovenščine, se vsako leto udeležijo izmenjave z učenci in dijaki slovenskih šol. Letos so odšli v Koper, vrnili so se navdušeni nad prijaznim sprejemom in zanimivim programom gostovanja.

V torek, 23. aprila, se je avtobus, poln otrok, mladostnikov in odraslih, ustavil pred Osnovno šolo Koper. Tam je zaposlena Mojca Jelen Madruša, vodja projekta Izzivi medkulturnega sobivanja, ki je skupaj s kolegicami s Srednje tehniške šole in Srednje ekonomsko-poslovne šole pripravila program obiska naših učencev. V dvorani šole sta nas pozdravila ravnatelj OŠ Koper Anton  Baloh in ravnatelj Srednje tehniške šole Iztok Drožina. Učenci OŠ Koper so se predstavili s kratkim kulturnim programom, potem pa so naši učenci izvedeli to, kar jih je najbolj zanimalo – pri kom bodo gostovali. Učenci so z vrstniki odšli domov in preživeli popoldne in večer ob dejavnostih, ki jih mladi obiskujejo v prostem času. Naslednji dan so bili skupaj pri pouku, ob morju so se sprehodili proti Izoli. Zvečer je bil na Srednji tehniški šoli Koper družabni večer.

Zadnji dan obiska, v četrtek, 25. aprila, so imeli osnovnošolci v šoli literarni kviz, potem so si ogledali Pretorsko palačo. V Knjižnici Srečka Vilharja Koper, oddelku za mlade bralce, so sodelovali na delavnici Od klinopisa do črkovne pisave. Vsak je dobil kos gline in v ploščico je vrezal svoje ime v klinopisu – najstarejši zlogovni pisavi. Srednješolci so obiskali sedež Univerze na Primorskem, kjer so jim predstavili možnosti študija, in Pokrajinski muzej. Poučno in prijetno druženje se je bližalo koncu. Le še zaključek v dvorani OŠ Koper in pot domov. Lepe stvari vedno prehitro minejo. A stiki ostajajo in že jeseni bodo koprski osnovnošolci in srednješolci gostje banjaluških.

Barbara Hanuš