Društvo Slovencev Triglav Banjaluka se tudi letos pridružuje Nacionalnemu mesecu skupnega branja.

Prvi dogodek smo izvedli v sodelovanju z Osrednjo knjižnico Srečka Vilharja Koper. Knjižničarki Urška Bonin in Tjaša Jazbec sta skupaj z direktorjem knjižnice Davidom Runkom obiskali učence dopolnilnega pouka slovenščine v Slatini in Banjaluki. Predstavili sta projekt Rovka Črkolovka. To je bralno tekmovanje, v Sloveniji je namenjeno učencem 5. in 6. razreda,sodelujejo tudi učenci iz Italije in Avstrije, letos pa prvič še učenci iz Bosne in Hercegovine.  Tekmovanju se bosta pridružili dve skupini: učenci iz Slatine in učenci iz Banjaluke. Ker njihovo znanje jezika ni enako znanju slovenščine vrstnikov v Sloveniji, bomo izbirali med krajšimi knjigami, ki jih dopolnjujejo ilustracije. Tudi naši učenci bodo prebrane knjige ocenili in vpisali svoje komentarje. Pri pouku se bomo pogovarjali o vsebini prebranih knjig, besedila bomo tudi ilustrirali.

Predstavitve projekta so se udeležili starši učencev, ki so izpolnili prijavni obrazec. Spodbuda staršev  je nujna, da otrok v prostem času poseže po knjigi. Gostje iz Kopra so nam prinesli veliko zanimivih knjig, v Banjaluki imamo zdaj novo poličko s knjigami za bralno tekmovanje. V Slatini nas je pričakal bibliobus, saj dostopnost knjig pomembno vpliva na motivacijo za branje. Naši učenci so postali člani koprske knjižnice, to pa jim omogoča, da si izposojajo  e-knjige,  dostopne preko spletnega portala Biblos.si. Knjižničarki sta nam pokazali posnetke lanske zaključne prireditve, poudarili sta pomen beleženja komentarjev o knjigah in branja zanimivih informacij, povezanih s knjigami, ki so vključene v tekmovanje. Vse to najdemo na spletni strani Berimo z Rovko Črkolovko. Ob branju bodo učenci izpopolnili svoje znanje jezika, vsak bo prejel Rovkino priznanje, tiste, ki bodo prebrali največ knjig, napisali najboljši komentar ali naslikali najbolj izvirne ilustracije knjig, pa čaka lepa nagrada – aprila se bodo v Kopru udeležili zaključne prireditve. 

Barbara Hanuš