Susret slovenačkih horova 49. put održao u Šentvidu pri Stični, opština Ivančna Gorica 16. i 17. juna 2018. godine. Susret ima za cilj da sačuva od zaborava tradicionalno horsko pjevanje slovenskih 'ljudskih' pjesama, kako Slovenaca koji žive izvan Slovenije, tako i onih koji žive u Sloveniji.

Kao i svake godine i ove je bio organizovan susret rođaka iz svijeta.
Blizu ušća dvije rijeke, Krke i Save, leži grad Brežice, koje je 16. juna 2018. okupilo skoro hiljadu slovenačkih zemljaka sa svih strana svijeta.

8. in 9. juna nas je posjetila Irena Cerar, dugogodišnja urednica National Geographic Juniora, publicistica i autorica porodičnih izletničkih vodiča Bajkoviti putevi Slovenije, Bajkoviti putevi u istoriju i Kamniški bajkoviti putevi.

Od četvrtka, 17. maja, do subote, 19. maja, u Banjaluci je boravilo jedanaest stručnih saradnica iz Slovenije, koje su uključene u projekat Izazovi međukulturnog suživota.

Dana 19.05.2018. Mješoviti hor „Davorin Jenko“ iz Banjaluke, uputio se na uzvratnu posjetu u Postojnu, tačnije u mjesto Knežak, 20 kilometara udaljeno od Postojne.

18. maja 2018. godine (petak) u 19.00 časova u Salonu bana Svetislava Tise Milosavljevića svečano je otvorena samostalna izložba slika umjetnice Tatjane Ratković Bosnić, članice Udruženja Triglav pod nazivom „Plavo“.