U nedelju, 27. septembra 2020. godine, u prijatnom ambijentu izletišta ’’Park prirode’’ u Jaružanima, na teritoriji opštine Laktaši, održan je 11. Slovenački dan, tradicionalno okupljanje slovenačke nacionalne manjine banjalučke regije, ovaj put u nešto drugačijem izdanju, poštujući preventivne mjere u vrijeme pandemije.

Organizator okupljanja Udruženje Slovenaca RS ’’Triglav’’ iz Banjaluke, ne želeći da se prekine tradicija susretanja na manifestaciji koja je ranijih godina održavana u Slatini, pozvala je svoje članove da se okupe na ’’Slovenskom danu’’. Vremenske prilike su bile naklonjene posjetiocima i svi su mogli da na otvorenom prostoru, u prirodnom okruženju uživaju u jesenjem suncu i sa svojim porodicama i prijateljima provedu ugodno nedeljno popodne.

Mladen Lunić

Ni štand nije izostao. Na njemu su bili izloženi naši godišnji bilteni, bilteni To smo mi, koje pišu učenici dodatne nastave slovenačkog jezika kao i naše dvojezične knjige za odrasle i dvojezične knjige za mlade. Sve je to štampano u organizaciji našeg udruženja, a mi se trudimo da svake godine svoj štand učinimo drugačijim, da pokažemo nešto vrijedno pamćenja za sve nas. Tako smo se ove godine, kada nam prijeti virus korona, sjetili 20. maja, Dana pčela. Na početku pandemije, organizator, Ambasada Republike Slovenije u BiH, uz logističku pomoć našeg udruženja, učestvovala je u jutarnjem programu RTRS na temu pčelarstva, značaja pčela, međusobne saradnje pčelara i veza sa pčelarima širom svijeta. U emisiji su učestvovali ambasadorica Republike Slovenije u BiH, gospođa Zorica Bukinac, prof. Goran Mirjanić sa Odsjeka za pčelarstvo banjalučkog fakulteta, Damir Barašin, predsjednik pčelarskog udruženja Banja Luka, i Duška Radaković.

Pisane riječi na našem štandu obogatili su predmeti poput stare košnice, oslikane tave, kozolca, lutaka u narodnoj nošnji, poznatog vina cviček iz Dolenjske, male slovenačke zastave, belokranjske pogače i hrpe drugih predmeta kao raj za oči.

Nataša Kajmaković