Prešernov dan, slovenački kulturni praznik, 8. februar, obilježava se na godišnjicu smrti slavnog slovenačkog pjesnika Franca Prešerna i ovaj dan Slovenci širom svijeta obilježavaju u čast ovog velikana.

Udruženje Slovenaca RS “Triglav” Banja Luka, tradicionalno svake godine obilježava ovaj veliki kulturni praznik, pa tako i ove godine, u ovo teško vrijeme Covid pandemije, slovenački kulturni praznik je u prilagođenim okolnostima i uz poštovanje svih epidemioloških mjera obilježen i u Banjoj Luci.

Ovogodišnje obilježavanje Prešernovog dana upriličeno je u petak 5.2.2021. godine u novim preuređenim prostorijama Udruženja “Triglav” prigodnim programom.

U sklopu programa, gđa Nataša Kajmaković je kroz odabrane crtice iz života i djela, na trenutak, sve prisutne podsjetila na Prešernov doprinos slovenačkoj kulturi. Recitovanje Prešernovih pjesama pratila je projekcija slika, koja je dodatno dočarala bogatstvo koje nam je Prešern ostavio.

Recitovani su dijelovi njegovih velikih ostvarenja kao što su Soneti nesreće - prvi sonet “O Vrba” kojim pjesnik oslikava svoj život onakav kakav je mogao biti da nije napustio svoje rodno selo, zatim pjesma „Pevcu“ koja govori o smislu pjesništva i pjesničkog poziva, elegija „Slovo od mladosti” koja govori o osnovnim životnim poukama i pjesnikovoj ličnoj sudbini. Takođe smo čuli prvu Prešernovu baladu “Povodni mož” u aranžmanu poznatog slovenačkog kompozitora Mihe Renčelja.

Okupljanje je bila prilika i da članovi Udruženja “Triglav” u novom kutku za čitanje i sami pročitaju neka od slovenačkih djela.

Druženje članova Udruženja „Triglav“ zaokruženo je uz malu zakusku i koktel.

Ovim se ne završava obilježavanje Prešernovih dana u Banjoj Luci. Februar, mjesec kulture članovi Udruženja „Triglav“ posvetiće i sortiranju brojnih knjiga na slovenačkom jeziku i formiranju biblioteke u preuređenim prostorijama Udruženja.  Uz bogatu biblioteku opremljen je i mali Kutak za čitanje gdje članovi sa uživanjem mogu da čitaju literaturu napisanu na slovenačkom jeziku.

Na ovaj način Udruženje Slovenaca “Triglav” Banja Luka nastavlja svoj put na očuvanju slovenačkog jezika, kulture i identiteta.

Anita Čemažar Marković