Ljubljana je često cilj izleta članova Udruženja Slovenaca Triglav, ali ipak su na ekskurziji skoro svi vidjeli i saznali ponešto novo.
Prvi dan ekskurzije, u nedjelju, 24. aprila, obišli smo Tehnički muzej Slovenije, koji se nalazi u nekadašnjem kartuzijanskom samostanu u Bistri pri Vrhniki.

Najduže smo se zadržali u obilasku vozila i na izložbi o zvuku. Posebnost povremene izložbe Skoro sve o zvuku je »gluha soba«, u kojoj posjetioci dožive neprirodan osjećaj, kojeg prouzrokuje skoro potpuna tišina, koju u prirodi ne mogu doživjeti.

U ponedjeljak, 25. aprila, imali smo prijem kod direktora Gimnazije Ledina, gdje su ugostili naše đake. Nakon predstavljanja Gimnazije i grupnog čitalačko-muzičkog časa, otišli smo u obilazak grada. Obilazak smo počeli na Zmajskom mostu, nastavili na Mesarskom mostu, Tromostovju, Čevljarskom mostu … Osjetili smo puls ljubljanske tržnice te vrevu na Prešernovom, Gradskom i Novom trgu. Put nas je vodio mimo Narodne i univerzitetske biblioteke, te Trga francuske revolucije sve do Plečnikove kuće. U kući smo osjetili duh velikog umjetnika, koji je gradu utisnuo svoj pečat. Usput smo svratili i u Trnovsku crkvu i pomenuli Franca Prešerna. Posjetili smo i Križanke i Vegovom ulicom se vratili do Kongresnog trga. Nakon ručka smo obišli Narodnu i univerzitetsku biblioteku, Gradsku kuću i secesijsku Ljubljanu, a električno vozilo Urban nas je odvezlo na Ljubljansku tvrđavu. Popeli smo se na toranj za razgledanje i bili smo nagrađeni pogledom na Triglav. U Plečnikovoj kući, u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci, u centru grada i na tvrđavi smo imali odlične vodiče, zato smo čuli mnogo zanimljivih priča i sve, što smo taj dan doživjeli, nam se povezalo u lijep mozaik.

U utorak, 26. aprila, otišli smo još do Osnovne škole Zgornji Kašelj, gdje su na razmjeni učenika bili naši osnovci i već je bilo vrijeme za odlazak kući – naravno uz svraćanje u Novo mesto. Ljubljana, koja ove godine ima naziv zelena prestolnica Evrope, je na sve nas ostavila veliki utisak. Nećemo zaboraviti centar grada, koji je zatvoren za promet, stare i nove mostove, slikovite trgove i prijatne kutke uz Ljubljanicu. Prilikom ponovnog obilaska grada ćemo se sjetiti brojnih zanimljivosti koje su nam otkrili vodiči.

Barbara Hanuš