U Banjaluci srednjoškolci i odrasli uče u četiri grupe, a najstarija učenica je stara 74 godine. Svaka grupa ima svoju dinamiku, svoje karakteristike, a kada se okupe svi učenici zajedno, a njih je pedeset, i pogleda na toliko mladih i starijih, koji svoje slobodno vrijeme namijene učenju slovenačkog jezika i upoznavanju slovenačke kulture, četvrtak, 9. juna, je bio zaista veličanstven.

Prostor Kluba nacionalnih manjina je bio jedva dovoljno velik za sve, koji su prisustvovali zaključnoj priredbi.
Posjetila su nas dva gosta iz Slovenije. U ime Udruženja Slovenaca Triglav Banjaluka pozdravila ih je Marija Petković. Slovenački pisac Tone Partljič je pripremio zanimljiv program, u koji je uključio i kratak nastup učenika, a Božena Kolman Finžgar iz Biblioteke Antona Tomaža Linharta iz Radovljice je podijelila priznanja za učestvovanje u projektu Biblioteka – vasiona blaga. Učestvovanje sa udruženjem Čitalačka značka i sa bibilotekom iz Radovljice je već tradicionalno, a među odraslima je mnogo dobrih čitalaca, osam ih je osvojilo čitalačku značku, a šest priznanje Biblioteka – vasiona blaga. Dobili su i knjižne nagrade i pregače. Božena Kolman Finžgar je učenicima donijela mnogo knjiga i revija, da im tokom ljeta ne bi ponestalo zanimljivog štiva za čitanje. Radosni smo što su junske večeri bile pune priča Toneta Partljiča, a uz njegovo živopisno pripovijedanje smo upoznali velikog slovenačkog umjetnika i doživjeli ljepotu slovenačkog jezika.

Barbara Hanuš