Učenici dodatne nastave slovenačkog jezika, osnovci, srednjoškolci, kao i članovi Udruženja Slovenaca Triglav Banja Luka, boravili su u Kranju, Republika Slovenija, od 04.do 06. maja 2017.

U sklopu projekta razmjene učenika dodatne nastave slovenačkog jezika iz Banjaluke, OŠ France Prešeren Kranj i Gimnazije France Prešeren Kranj, učenici su boravili u porodicama svojih vršnjaka, dok su članovi Udruženja boravili u đačkom domu.
Boravak u Kranju organizovali su direktor OŠ France Prešeren Kranj, g. Aleš Žitnik i direktorica Gimnazije France Prešeren Kranj, gđa Mirjam Bizjak. Oni su organizovali sve školske i vanškolske aktivnosti kako za učenike dodatne nastave tako i za članove Udruženja.

Učenici dodatne nastave slovenačkog jezika prisustvovali su nastavi svojih vršnjaka, upoznali se sa njihovim načinom izvođenja nastave, pokazali svoje znanje slovenačkog jezika i za to dobili sve pohvale.
Članovi Udruženja su za to vrijeme imali priliku da ih zamjenica direktorice Gimnazije France Prešeren gđa Tanja Ahčin upozna sa radom njihove škole. Škola ima tri nastavna smjera, opšti, ekonomski i, što je posebnost, sportski smjer. Ovaj smjer trenutno pohađa Domen Prevc, slovenački skakač na skijama, koji je ove godine pokazao izvanredne rezultate u ovom sportu. Škola ima najsavremenije opremljene kabinete za učenje stranih jezika, muzičko i likovno vaspitanje, kabinete za biologiju, hemiju, fiziku, informatiku, kao i sportske sale za sve vrste sportova, penjanje po stijenama, ples i balet. Cijeli ambijent škole odiše predanošću za znanjem, sportom, disciplinom i čistoćom.

Rad osnovne i njoj pripadajuće područne škole France Prešeren predstavio je direktor, g. Aleš Žitnik. Velika pažnja u OŠ France Prešeren, pored redovne nastave posvećuje se i nastavi u prirodi, kao i školskim ekskurzijama (za koje učenici tokom godine skupljaju stari papir i od njegove prodaje djelomično finansiraju ekskurziju). Pažnja je posvećena i školskoj prehrani, koja je po najvišim evropskim standardima i podliježe najrigoroznijim evropskim kontrolama.

Svi učenici su sa članovima Udruženja, uz turističke vodiče, učestvovali u razgledanju starog dijela Kranja, Brda kod Kranja, kranjskih rovova, Radovljice, Bleda i Bledskog jezera. Svako od ovih posjećenih mjesta ima svoju zanimljivost, koju je vrijedilo posjetiti, ljepotu koja se pamti, a ukus gorenjske čokolade je još samo jedan u nizu od njih.
Posjeta Kranju biće zapamćena i po „kmetskim“ večerama i druženju sa gostoprimljivim domaćinima.

Uzvratni posjet učenika OŠ France Prešeren Kranj i Gimnazije France Prešeren Kranj, kao i njihovih nastavnika dogovoren je za oktobar, odnosno novembar 2017.godine, a zavisi od rasporeda obaveza koje odgovorni za to, imaju u ovim školama.