U subotu 14.10.2017. godine Koncertna dvorana Banskog dvora u Banjaluci je bila mjesto sa kog se čula slovenačka pjesma. Savez slovenačkih društava u BiH “Evropa sad” bila je organizator koncerta slovenačkih horova, a domaćin je bilo Udruženje Slovenaca RS “Triglav”.

Na početku je prisutne pozdravio Darko Mijatović, predsjednik Saveza. Brojna publika je, zatim, imala priliku čuti Ženski hor “Rože” iz Nove Gorice, Muški hor “Pivka” iz Pivke, Mješoviti hor “KPD Bazovica” iz Rijeke, Mješoviti hor “Camerata Slovenica” iz Sarajeva, Ženski hor “Slovenčice” iz Tuzle i  Mješoviti hor „Davorin Jenko“ iz Banjaluke. U programu koji je trajao skoro dva sata uživali smo u kratkom predstavljanju svakog od horova i njihovom zanimljivom izvođenju poznatih slovenačkih narodnih pjesama. Horovi su pokazali svoje pjevačke mogućnosti i ispunili sva očekivanja publike. Nakon koncerta, uslijedilo je druženje članova svih horova i tom prilikom je Savez slovenačkih društava „Evropa sad“ podijelio zahvalnice za učešće predstavnicima svih horova.