Udruženje Slovenačka iseljenička matica je još na proljeće objavila konkurs za ilustraciju priča Louisa Adamiča. Na temu Iz mnogih država su stvarali i učenici dodatne nastave slovenačkog jezika. Ilustrovali su priče Kad je kućno zvonce zazvonilo i Nova Godina u Njujorku.

U ponedjeljak, 4. decembra, su u Gradskoj biblioteci Grosuplje otvorili izložbu dječijih likovnih radova i proglasili dobitnike nagrada. Okupljene su pozdravili direktorica Gradske biblioteke Grosuplje Roža Kek, načelnik opštine Grosuplje Peter Verlič, predsjednik Udruženja SIM Sergij Pelhan i predstavnica Kancelarije Vlade Republike Slovenije za Slovence po svijetu Jelena Malnar. Program je vodila Larisa Daugul. Učestvovali su djeca pozorišta Hiška pod vođstvom mentorice Irene Žerdin i mladi muzičari Gross upi sa mentoricom Polonom Udovič.

Na konkursu je učestvovalo 130 mladih iz sedam država: Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Češke, Njemačke, Slovenije i Poljske. U kategoriji do 8 godina je najbolji crtež pod naslovom Gušter jede bananu nacrtao Miha Miklavžina, a u kategoriji od 8 do 15 godina naša učenica Mihaela Lunić. Njen crtež Lakoća u očima je i na pozivu na izložbu i na priznanjima. Zajedničku nagradu su dobili učenici iz OŠ Dornberk, koji su poslali inovativno izrađene kolaže. Svi učesnici konkursa su dobili zahvale i male poklone. Izložba će u martu 2018. biti na prikazana u holu ZRC SAZU, a kasnije i u prostorijama Kancelarije za Slovence po svijetu.

Barbara Hanuš