8. februar je slovenački kulturni praznik, Prešernov dan.

U Sloveniji na taj dan sve kulturne ustanove otvaraju svoja vrata, posjetioci mogu besplatno posjetiti brojne koncerte, predstave i izložbe. Udruženje dramskih umjetnika Slovenije pred Prešernovim spomenikom u Ljubljani pripremi recital Prešernovih pjesama. Ove godine je to organizovano već 32.put i to pod naslovom Lijepa riječ lijepo mjesto nađe. Kako su povezane slovenačke i srpske riječi, kako se mi govornici ta dva jezika razumijemo, gdje su korijeni jezičkih veza i kako Sloveniju i slovenačke riječi doživljavaju strani studenti, koji dođu studirati na ljubljanski Univerzitet?

Odgovore na ta pitanja smo dobili tokom predavanja dr. Nataše Pirih Svetina sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Ljubljani, kojim smo u Banjaluci obilježili Prešernov dan. Već naslov predavanja Koliko blizu i istovremeno daleko su slovenački i srpski jezik? je pobudio interesovanje. Kroz brojne primjere je autorica objasnila, šta govornicima srpskog jezika kod učenja slovenačkog jezika predstavlja najveće probleme. Često nam se čini da se međusobno odlično razumijemo, a zbog bliskosti jezika dolazi i do pogršnog razumijevanja. Pomislimo samo na riječi lice i obraz, mesto i grad, čas i vreme … Govorila je i o naglascima, redu riječi i padežima. Dr. Nataša Pirih Svetina na Filozofskom fakultetu u Ljubljani vodi kurseve za strane studente, zato je svoje razlaganje obogatila motivacijskim pismima studenata, čiji maternji jezik srpski. U njihovim tekstovima smo dobro vidjeli gdje i zašto dolazi do grešaka. Zanimljivo predavanje su na OŠ Georgi Stojkov Rakovski posjetili učenici dodatne nastave slovenačkog jezika iz tri grupe kao i članovi Udruženja Slovenaca Triglav.

Barbara Hanuš