24. i 25. marta su se u Sarajevu okupili svi koji u Bosni i Hercegovini uče slovenački jezik. Organizator susreta je bio Savez slovenačkih društava u Bosni i Hercegovini Evropa sad, a pripremilo ga je Slovensko društvo Cankar Sarajevo.

Učenici iz Prijedora, Banjaluke, Slatine, Kaknja, Zenice, Tuzle i Sarajeva su uživali na zanimljivim radionicama. Predsjednica Slovenskog društva Cankar Verica Džindo je potražila odlične mentore, koji su oduševili mlade. U prvoj radionici su se okušali u mačevanju, u drugoj su presađivali cvijeće, u trećoj su učili kako pružiti prvu pomoć, u četvrtoj su slikali, a učesnici pete radionice su pripremali dramski prizor. Svaki učenik je mogao naći područje koje ga zanima. Uz opušteno druženje i stvaranje, subotnje popodne u hotelu Saraj je brzo prošlo. Već prije večere je svaka grupa predstavila svoj rad.

Nakon večere je u hotelu bilo organizovano disko, a stariji su zabavu potražili u gradu. I naredno dopodne je bilo vrijeme za otkrivanje Sarajeva. Posjetili smo Zemaljski muzej. Ta najstarija, najveća i najznačajnija muzejska ustanova u Bosni i Hercegovini je osnovana još 1. februara 1888. Muzej je bio dugo zatvoren, a sada se njegove bogate zbirke opet mogu pogledati. Šetnju po gradu smo zaključili ćevapima u lokalu Mrkva, a nakon toga smo puni utisaka krenuli kući. Susret učenika podržava kancelarija Vlade Republike Slovenije za Slovence po svijetu, a ove godine je bilo održano devetnaesti put.

Barbara Hanuš