Učenici dodatne nastave slovenačkog jezika iz Banjaluke su prošle godine u maju prvi put posjetili vršnjake iz Kranja. Osnovci su se družili sa učenicima Osnovne škole Franca Prešerna, a srednjoškolci sa đacima Gimnazije Franca Prešerna.

Kranjčani su nas u jesen posjetili, a tada su se škole iz Kranja povezale sa školama iz Banjaluke i Slatine. Profesori su se susreli u Banjaluci a u Kranju, 3. maja su naši učenici ponovno posjetili kranjske.

Osnovce su primili učenici iz osnovnih škola Franca Prešerna, Matije Čopa, Jakoba Aljaža i Osnovne škole Predoslje. I neki srednjoškolci su bili gosti osnovaca, a drugi su se družili sa vršnjacima iz Gimnazije Franca Prešerna. Učenici su posjetili škole, prisustvovali nastavi, a slobodno vrijeme proveli sa domaćinima. U petak popodne smo svi zajedno posjetili Planicu, a u subotu prijepodne su naši učenici u Ljubljani učestvovali na tradicionalnom pohodu Put uz žicu. Mnogi učenici već dobro poznaju Gorenjsku, a cilj ekskurzije nije samo upoznavanje znamenitosti, već i druženje sa vršnjacima i prisustvovanje nastavi. Svaka ekskurzija je mogućnost da učenici upoznaju ili shvate nastavno gradivo i kako da se na slovenačkom jeziku sporazumijevaju sa vršnjacima.


Barbara Hanuš