U Slatini se, kao i prethodnih godina, i ove okupilo 23. juna 2018. mnogo posjetioca. Među njima su bili Slovenci, oni koji žive na tom području, banjalučki Slovenci, slovenački iseljenici, koji danas žive svuda po svijetu i prijatelji, koji se vole veseliti sa nama.

Udruženje Slovenaca Triglav Banjaluka je vjerno sjećanju na pretke, njihove običaje, kulturu, jezik. Sjećanja žele očuvati. Štandovi su nekada bili centralno izložbeno i prodajno mjesto. I danas se ta tradicija nastavlja. Pored štanda Udruženja Triglav, štandove su imali i vinarija „Aleksini vinogradi“ porodice Babić, Društvo „Osmijeh žena“ Laktaši i pripadnici nacionalnih manjina, Česi i Italijani. Na početku svečanosti je bio defile kroz Slatinu u kojem su učestvovali: duvački sastav Sv. Anton Pobegi, Gradski sastav Novo mesto, Mješoviti hor Davorin Jenko i Dječija folklorna grupa Udruženja Slovenaca RS Triglav. Za sve koji su se 23. juna zatekli u Slatini bio je to muzičko-plesni pozdrav i poziv na slovenačko veselje.

U programskom dijelu, koji je vodio Želimir Šarić, pored duvačkih sastava nastupili su hor Davorin Jenko Udruženja Slovenaca Triglav Banjaluka i Dječija folklorna grupa istog udruženja. Brojne prisutne su pozdravili u ime Udruženja Mladen Lunić, konzul Konzularne kancelarije Republike Slovenije u Banjaluci, Marjan Ristič i zamjenik načelnika opštine Laktaši Miroslav Kodžoman. Među brojnim gostima su bili iz Ministarstva prosvjete i kulture Igor Kotjelnikov i predstavnica Grada Banjaluka Vesna Marić.

Veselje, bez dobre hrane, plesa i vesele muzike mladih muzičara ne bi bilo veselje. Za njega se svake godine Udruženje Slovenaca Triglav priprema u želji da tradicija veselja, koje su godinama spremali u Slatini naši preci, živi i danas.