U utorak, 19. februara, u 18 časova, u Banskom dvoru u Banjaluci, otvorena je izložba pod nazivom „Nematerijalno kulturno nasljeđe Slovenije u svjetlu UNESCO-ve konvencije“.

Autori putujuće izložbe plakata su  dr. Nena  Židov i mag. Anja Jerin, kustoskinje Slovenskog etnografskog muzeja, koji je koordinator očuvanja nematerijalnog kulturnog dobra u Republici Sloveniji.
Na 24 panoa, pomoću fotografija i kratkog opisa predstavljeni su narodni običaji, vještine, zanati i druge tradicije koje su proglašene za nematerijalno kulturno nasljeđe Slovenije od kojih su četiri uvrštene na Uneskovu Reprezentativnu listu. Radi se o heklanju čipke u Sloveniji, umjetnosti suhozidne gradnje, Škofjeloškoj pajsiji i obilasku kurenta. Dodan je još jedan pano o 20. maju – Svjetskom danu pčela, koji je kao takav na inicijativu Slovenije proglašen od strane Ujedinjenih nacija.

Izložbu je otvorila ambasadorica Republike Slovenije u BiH, NJ.E. Zorica Bukinac, koja je u svom govoru pored predstavljanja izložbe naglasila značaj očuvanja nematerijalnog kulturnog nasljeđa. Na početku otvaranja izložbe hor „Davorin Jenko“ otpjevao je pjesmu „Tam sem jaz doma“. Otvaranju su pored članova Udruženja Slovenaca „Triglav“ Banja Luke, koji je organizator događaja, prisustvovali predstavnik Kancelarije Vlade Republike Slovenije za Slovence po svijetu g. Zvone Žigon, konzul Konzularne kancelarije Ambasade Slovenije u Banjoj Luci g. Marjan Ristič, te predstavnici drugih udruženja Slovenaca iz BiH.

Izložba je postavljena u salonu Bana Svetislava Tise Milosavljevića i otvorena do 1.3.2019.