Učenici koji pohađaju dodatnu nastavu slovenačkog jezika svake godine učestvuju na razmjeni sa učenicima slovenačkih škola. Ove godine su otišli u Kopar, a vratili se oduševljeni prijatnim prijemom i zanimljivim programom gostovanja.

U utorak, 23. aprila, se autobus, pun djece, mladih i odraslih, zaustavio ispred Osnovne škole Kopar. Tamo je zaposlena Mojca Jelen Madruša, voditelj projekta Izazovi međukulturnog suživota, koja je zajedno sa kolegicama iz Srednje tehničke škole i Srednje ekonomsko-poslovne škole pripremila program posjete naših učenika. U dvorani škole su nas pozdravili direktor OŠ Kopar Anton Baloh i direktor Srednje tehničke škole Iztok Drožina. Učenici OŠ Kopar su se predstavili kratkim kulturnim programom, a nakon toga su naši učenici saznali ono što ih je najviše zanimalo – kod koga će boraviti. Učenici su sa vršnjacima otišli kući i proveli popodne i veče uz aktivnosti, kojima se mladi bave u slobodno vrijeme. Naredni dan su bili zajedno na nastavi, a uz more onda prošetali prema Izoli. Naveče su u Srednjoj tehničkoj školi Kopar imali društveno veče.

Zadnji dan posjete, u četvrtak, 25. aprila, su osnovci u školi imali literarni kviz, a nakon toga su posjetili Pretorsku palatu. U Biblioteci Srečka Vilharja Kopar, na odjelu za mlade čitaoce su učestvovali na radionici Od klinopisa do slovnog pisma. Svako je dobio komad gline i u pločicu urezao svoje ime klinopisom – najstarijim slogovnim pismom. Srednjoškolci su posjetili sjedište Univerziteta na Primorskoj, gdje su im predstavili mogućnosti studija i Pokrajinski muzej. Poučno i prijatno druženje se bližilo kraju. Još samo završni događaj u dvorani OŠ Kopar i put kući. Lijepe stvari uvijek brzo prođu. A veze ostaju i već najesen će osnovci i srednjoškolci iz Kopra biti naši gosti u Banjaluci.

Barbara Hanuš