Ljoba Jenče, pjevač narodnih balada i drugih pjesama, pripovjedač bajki i sakupljač narodne tradicije, bila je naš gost na kraju školske godine 7. i 8. juna.

Predstavila nam je dio bogatog slovenačkog kulturnog naslijeđa, očarala nas svojim glasom i oduševila sviranjem na neobičnim instrumentima. Da li ste čuli kako zvuči kamenje iz najlepše rijeke na svijetu? Melodije kamenja iz Soče, citre i bas lonac, zajedno sa Ljobinim glasom, stvorili su svečanu atmosferu. To je praznik, kada učenici dobijaju potvrde za redovno pohađanje dodatne nastave slovenačkog jezika. Na nastavi učimo o slovenačkoj umjetnosti i kulturnoj baštini, a posjeta umjetnika i izvođača je posebno iskustvo. Bez podrške Udruženja Slovenaca Triglav Banjaluka događaji nisu mogli biti realizovani.

U petak, 7. juna, u ime Udruženja, gošću i sve učenike pozdravila je Marija Petković u sali Jevrejskog kulturnog centra. Bilo je to veče za odrasle i učenike srednjih škola. Nakon kulturnog programa, oni su dobili potvrde za pohađanje nastave, a neki su dobili i posebne nagrade, jer nikada nisu izostali sa nastave. Svima onima koji su ove godine vrijedno čitali podijelili smo čitalačke značke, kao i potvrde za učešće u projektu Biblioteka – vasiona blaga. Direktorica biblioteke Antona Tomaža Linharta, Božena Kolman Finžgar, sa kojom sarađujemo već šest godina, bila je s nama. Svake godine dodjeljuje čitalačka priznanja i donosi mnogo knjiga, tako da tokom ljeta ne zaboravimo slovenački.

Gošći je bilo lijepo među nama. Ljoba Jenče je oduševljeno napisala. „Ja zaista imam Balkan u svom srcu, ali biti među Slovencima i domaćim stanovništvom koji uče slovenski jezik je nešto posebno. Radost i nada, radoznalost i poštovanje, divljenje! Sve sam to osjetila. I takođe dušu; dok sam pjevala ljubavne pesme, svi su bili sa mnom, jer je to univerzalna tema!"

Barbara Hanuš