Udruženje Slovenaca Triglav Banjaluka ove godine se pridružuje Nacionalnom mjesecu zajedničkog čitanja.

Prvi događaj bio je organizovan u saradnji s Centralnom bibliotekom Srečka Vilhara Kopar. Bibliotekarke Urška Bonin i Tjaša Jazbec zajedno sa direktorom biblioteke Davidom Runkom posjetile su učenike dodatne nastave slovenačkog jezika u Slatini i Banjoj Luci. Predstavili su projekat Rovka Črkolovka. To je takmičenje u čitanju, u Sloveniji je namijenjeno učenicima 5. i 6. razreda, učestvuju i učenici iz Italije i Austrije, a ove godine po prvi put učenici iz Bosne i Hercegovine. Na takmičenju će se uključiti dvije grupe: učenici iz Slatine i učenici iz Banjaluke. Kako njihovo znanje jezika nije isto kao znanje slovenačkog jezika vršnjaka u Sloveniji, mi ćemo izabrati kraće knjige dopunjene ilustracijama. Naši učenici će takođe ocijeniti knjige koje su pročitali i upisati svoje komentare. Tokom nastave ćemo razgovarati o sadržaju pročitanih knjiga, a ilustriraćemo i tekstove.

Prezentaciji projekta prisustvovali su roditelji učenika koji su ispunili pristupnicu. Podrška roditelja neophodna je da dijete posegne za knjigom u slobodno vrijeme. Gosti iz Kopra donijeli su nam mnogo zanimljivih knjiga, a sada imamo novu policu s knjigama za čitanje u Banjaluci. U Slatini nas je čekao bibliobus, jer dostupnost knjiga značajno utiče na motivaciju za čitanje. Naši učenici postali su članovi biblioteke u Kopru, što im omogućava da posuđuju e-knjige dostupne putem web portala Biblos.si. Bibliotekari su nam pokazali snimke prošlogodišnjeg završnog događaja, naglašavajući važnost bilježenja komentara o knjigama i čitanja zanimljivih podataka vezanih za knjige uključene u takmičenje. Sve to možete pronaći na web stranici Čitajmo sa Rovkom Črkolovkom. Dok čitaju, učenici će poboljšati svoje jezičke vještine, svi će dobiti priznanje od Rovke, a oni koji pročitaju najviše knjiga, napišu najbolji komentar ili naslikaju najoriginalnije ilustracije knjiga, dobiće lijepu nagradu - prisustvovaće zatvaranju događanja u Kopru u aprilu.

Barbara Hanuš