U Radovljici je u subotu, 6. jula, održan tradicionalni susret Slovenaca iz iseljeništva i pograničnih područja.

Manifestaciju su pod pokroviteljstvom Kancelarije Vlade Slovenije za Slovence po svijetu organizovali udruženja Slovenačka iseljeničke matica, Svjetski slovenački kongresa, Slovenija u svijetu i Rafaelovo društvo. Pripremili su nastupe raznih muzičkih, folklornih i pjevačkih grupa, izložbe, susrete mladih istraživača, prezentacije nagrađenih diplomskih i magistarskih teza, fudbalske utakmice...

Članovi Udruženja Slovenaca Triglav uvijek posjećuju susret „Dobrodošli kući“. Predstavili su svoje biltene i dvojezične knjige na štandu u Gradskom parku i pozvali posjetitelje da riješe kviz Što znate o Sloveniji? Mnogi prolaznici su pokazali svoje znanje, zasladili se slatkišima od jabuka i razgovarali sa učenicima dodatne nastave slovenačkog jezika iz Slatine, koji su vodili kviz. Kulturni program započeo je obraćanjem gradonačelnika Radovljice, Cirila Globočnika i potpredsjednice Komisije Narodne skupštine za odnose sa Slovencima po svijetu Karle Urh. Ministar za Slovence po svijetu, Petar Jožef Česnik, takođe je pozdravio skup i naglasio da je on bio iseljenik više od tri decenije. U ime predsjednika Republike Boruta Pahora govorio je i njegov savjetnik akademik Boštjan Žekš, koji je i sam bio ministar za Slovenace po svijetu. Prvi su nastupili mladi iz Argentine, a zatim Slovenci iz Švedske i drugih evropskih zemalja. Najmlađi su bili izvođači iz Banje Luke i Slatine. Članovi folklorne grupe Udruženja Slovenaca Triglav su plesali, a učenici dodatne nastave slovenačkog jezika predstavili su rad Udruženja i njihove misli o domovini. Pošto Udruženje nosi naziv Triglav i zbog toga što su nastupali među planinama, nastup je završio pesmom Na planincah.

Ovakvi događaji svakako doprinose očuvanju slovenačkog jezika i kulture među Slovencima po svijetu i svijesti o njihovim korijenima, a iznad svega, važno je da ima dovoljno vremena za druženje i razmjenu iskustava. Svake godine susreti su na drugom mjestu, zbog čega su i prilika da se upoznamo sa slovenačkim mjestima i običajima. Pošto smo ove godine bili u Gorenjskoj, posjetili smo Bled u nedjelju - prva stanica je bila slastičarna, budući da su kremšnite obavezni dio posjete Bleda.

Barbara Hanuš