Nijedna godina ne može proći bez tradicionalne proslave praznika posvećenog sv. Martinu, pa ni ova i to već 21. put. Udruženje Slovenaca je 23. novembra proslavilo ovaj praznik, u narodu poznat kao Martinovanje.

To je praznik koji potiče još iz paganskih vremena, kada su se seljaci zahvaljivali bogovima za dobru ljetinu. Tako i mi, banjalučki Slovenci, ovu priliku koristimo da se zahvalimo svima koji su uz nas svih ovih godina.

Moderator zvaničnog dijela programa bio je Dušan Tomažič, dobro poznati prijatelj Udruženja i autor knjige „Slovenačka etnička manjina u BiH“. Na početku programa, pozvao je Anu Marjanović da pozdravi goste u ime Udruženja. Ona je navela da je želja koju smo izrazili prošle godine tokom proslave Martinovanja da Udruženje dobije svoje prostorije ispunjena i to zahvaljujući razumijevanju gradonačelnika Grada Banja Luka g. Igora Radojičića i sredstvima Kancelarije Vlade Republike Slovenije za Slovence po svijetu. Navela je da se ovako krajem godine okupimo i saberemo utiske, ali i da se odmorimo kako bismo bili spremni za dalje poduhvate. Projekti za narednu godinu su već spremni, biće raznoliko, ali sa jednakom zadaćom – očuvanje identiteta slovenačke nacionalne manjine, slovenačkog jezika, kulture, tradicije, običaja. Na kraju je pozvala gradonačelnika Grada Banja Luka g. Igora Radojičića da pozdravi goste. On je istakao da mu je zadovoljstvo što je prisutan na ovakvom događaju i da je sretan što je Udruženje Slovenaca kao najaktivnije udruženje nacionalnih manjina dobilo svoje prostorije, te je naglasio dobru saradnju Banje Luke sa privrednicima iz Slovenije.

Nakon obraćanja g. Radojičića, uslijedio je nastup hora „Davorin Jenko“ sa dvije pjesme kao i nastup Dječije folklorne grupe Udruženja „Triglav“. Zatim su Peter Kirič i Miran Trop iz Ormoža na zanimljiv način predstavili slovenački običaj - krštenje vina. Nakon zdravice, goste je zabavljao ansambl Džuboks iz Novog Mesta.

Nadamo se da su se svi dobro zabavili i da ćemo se iduće godine isto tako veselo družiti.

Ana Marjanović