Baš kao što svi mi koji učimo slovenački jezik u Bosni i Hercegovini imamo susret učenika, tako ga imaju i učenici koji uče slovenački jezik u Srbiji.

Učenici iz Banje Luke su pozvani da prisustvuju susretu 11. i 12. maja u Rumi. Bili smo zajedno sa vršnjacima iz Novog Sada, Smedereva, Kruševca, Gudurice, Niša, Beograda i Rume. Njihove učiteljice Rut Zlobec i Tatjana Bukvić i učitelj Zoran Jovičić pripremili su odličan program. Prvo popodne učenici su učestvovali na književnoj, umjetničkoj, sportskoj, plesnoj i kuharskoj radionici. Naveče je bila književna večer, a potom druženje i noćno čitanje. Susreti u Srbiji održavaju se pod motom Čitamo sa Slovenijom, zbog čega je naglasak na upoznavanju slovenačkih književnih dela. U nedjelju ujutro skupili smo dojmove i predstavili ono što smo stvorili na radionicama. Uslijedila je radionica o prirodi „Priroda oko nas“. Otišli smo u šetnju do Borkovca, koji je veliki izletnički park od 42 hektara. U parku smo sakupili biljke, a na jezeru Borkovac svako je napravio svoj herbarijum.

Naši domaćini su uložili velike napore da se osjećamo dobro kod njih. Susret je održan u prostorijama Udruženja Slovenaca Emona a predsjednik Udruženja, Zoran Jovičić, i njegova supruga Vukica, zajedno sa kolegama, brinuli su se za sve što nam je trebalo. Pedesetdvoje učenika provelo je prekrasan vikend, ovo nije bilo samo vrijeme za zabavu, već i za upoznavanje slovenačke književnosti. Kada smo išli kroz Rumu, zaustavili smo se kod spomenika Troje djece sa knjigom. Kako simbolično! Učesnici susreta Čitamo sa Slovenijom su se uslikali kod spomenika djece koja su se udubila u čitanje knjige.

Barbara Hanuš