U petak, 7. juna, u Jevrejskom kulturnom centru u Banjaluci, odrasli i srednjoškolci su završili školsku godinu.

Naša gošća je bila pjevač i pripovjedač Ljoba Jenče. Sa starim narodnim pjesmama i bajkama, koje prikupljanjem i izvođenjem štiti od zaborava, ona je očarala sve slušaoce. U subotu, 8. juna, pojavila se iu Klubu nacionalnih manjina, a pozvani su osnovci i njihovi roditelji. Mladen Bubonjić je pozdravio gošću u ime Udruženja Slovenaca Triglav, dok je učiteljica Barbara Hanuš zahvalila roditeljima, koji su ohrabrili djecu da nauče jezik, i Udruženju koje uvijek ima otvorena vrata za goste iz Slovenije.

Ljoba Jenče je pripremila program u kojem smo svi aktivno učestvovali. Najhrabriji u pjevanju su bili najmlađi koji su tek počeli učiti slovenački jezik. Upravo u ovoj grupi je mnogo onih koji nikada ne propuštaju nastavu, a pored potvrda za pohađanje nastave, dobijaju i nagrade. Među njima su i marljivi čitaoci. Dobili su nagrade od udruženja Čitalačka značka Slovenije i nagrade za učešće u projektu Biblioteka – vasiona blaga. Predstavila ga je direktorica biblioteke Antona Tomaža Linharta iz Radovljice, Božena Kolman Finžgar, koja uvijek osigurava da našim učenicima ne ponestane materijala za čitanje.

Učenici učestvuju u brojnim umjetničkim i književnim takmičenjima. Veče prije završetka nastave, Slavističko udruženje Dolenjske i Bele Krajine objavilo je pobjednike književnog takmičenja Uhvaćeni trenuci. Jelena Sibinović osvojila je drugo mjesto među učenicima osnovnih škola, dok su Elena i Mihaela Lunić objavile tekstove u zbirci koje izdaje to udruženje. Učenice nisu mogle da učestvuju u ceremoniji dodjele nagrada u Novom Mestu, a sada su primili zbirku, dok je Jelena takođe dobila priznanje i knjigu.

Svaki učenik je dobio bilten. To smo mi. Čitajući tekstove i gledajući fotografije, možemo da proživimo sve ono što se dešavalo u ovoj školskoj godini. Puno događaja, puno uspomena! Ne samo za nastavu, već i za sve što se dešava u školi. Kraj školske godine je takođe jedan od važnih događaja.

Barbara Hanuš