Čovjek se često iznenadi, ponekad u pozitivnom, ponekad u negativnom smislu. Povodom 10. godišnjice "Slovenačkog dana" u Slatini sve prisutne Slovence koji žive u Banjaoj Luci, Slatini i okolini je na nesvakidašnji način iznenadio Dušan Tomažič.

Članovi Udruženja Slovenaca Triglav Banjaluka susreli su se s Dušanom prije nekoliko godina. U to vrijeme je došao u Banju Luku kao novinar kako bi prikupio materijal o Slovencima koji žive u Republici Srpskoj i drugim područjima BiH gdje djeluju slovenačka udruženja. Prošle godine u Banjaluci je predstavljena njegova dvojezična knjiga Slovenačka etnička manjina u Bosni i Hercegovini, koja je izdata uz podršku Udruženja Triglav Banjaluka. Od tada, do danas, veze između Dušana i našeg udruženja postajale su čvršće i prijateljske.

Ove godine Udruženje Slovenaca Triglav slavi 10. godišnjicu "Slovenačkog dana" u Slatini. Da bi ovaj dan bio svečaniji od ostalih godina, zamolili smo Dušana Tomažića da nam se pridruži u vođenju programa. Nismo ga morali mnogo moliti, odmah je pristao, došao u Banju Luku, Slatinu i kao iskusan i provjeren voditelj vodio program na našem događaju. Program od sat i po, koji se sastojao od pjesme, plesa folklornih grupa, izrečenih prigodnih želja, konzula Konzularne kancelarije Republike Slovenije u BiH u Banjoj Luci, gostiju Gradske uprave Banja Luka, Laktaši, sunarodnicima iz Slovenije i drugih slovenačkih društava u BiH, bio je svečan i veseo.

Na kraju, uslijedilo je iznenađenje, koje je spomenuto na početku. Čestitke i dar, neočekivano, nesvakidašnje, dar Dušana Tomažiča našem Udruženju - SADNICA svjetski poznate VINSKE LOZE.

Teško je zamisliti, a kamoli dobiti, poklon koji više od 400 godina krasi STARU KUĆU na Lentu u Mariboru. Vinska loza, registrovana od 2004. godine u Ginisovoj knjizi rekorda kao najstarija, još uvijek je bogata autohtona sorta vinove loze zasađena krajem srednjeg vijeka, kada su Turci opkolili Maribor i kada je Kuća stare loze, koja je nekada bila dio grada i odolijevala požarima, savezničkom bombardovanju, i kada je Kuća stare loze bila skoro srušena, bila je u stanju da preživi.

Danas čokoti stare loze rastu ne samo u mnogim mjestima Slovenije, već i na mnogim kontinentima. Poklon, čokot iz stare vinove loze, koji je dobilo Udruženje Slovenaca Triglav Banjaluka, biće zasađen u Slatini u domaćinstvu Lunića. Uvjereni smo da će u ovom slatinskom vinskom regionu "čudesna" loza znatno raširiti svoje korijene i postati dio istorije Slovenaca koji žive na ovom području Republike Srpske.