28. oktobra, na ovogodišnjim Susretima učenika dodatne nastave slovenačkog jezika i kulture u BiH, koja se organizuje 22. put, učestvovali su učenici osnovnoškolskog i srednješkolskog uzrasta, njih ukupno 33, iz 7 mjesta u BiH u kojima je organizovana dodatna nastava. Učenici iz Prijedora, Kaknja, Tuzle, Sarajeva, Zenice, Slatine i Banjaluke su imali priliku da se okupe u Banjaluci i, kroz zajedničke aktivnosti, upoznaju, druže i sklapaju nova poznanstva.

Dodatnu nastavu slovenačkog jezika u inostranstvu finansira i organizuje Ministarstvo obrazovanja Republike Slovenije, u saradnji sa Zavodom Republike Slovenije za školstvo.

Cilj dodatne nastave je očuvanje i razvijanje slovenačkog jezika među Slovencima po svijetu, njegovanje njihovog slovenačkog identiteta, pripadnosti slovenačkom narodu i veza sa matičnom domovinom.

Domaćin susreta učenika, Udruženje Slovenaca RS „Triglav“ je za sve učenike, učiteljice i pratioce organizovao vođeni obilazak grada, tako da smo lijepo jesenje vrijeme iskoristili na pravi način upoznajući ljepote, legende i znamenitosti grada na Vrbasu.

Samo predstavljanje učenika sa prigodnim programom održano je na maloj sceni Narodnog pozorišta Republike Srpske, koja se zove po poznatom piscu Petru Kočiću. Učenici su imali priliku da osjete pozorišni ambijent i na pozorišnim daskama izvedu nastup pripremljen sa učiteljicama slovenačkog jezika u BiH, Slavicom Pavlović, Barbarom Goršič i Matejom Kregar.

Nakon okrepljenja i odmora, program je nastavljen u Hotelu „Ćubić“ u Glamočanima, gdje su bili smješteni gosti Susreta, na način da su za učenike organizovane tri odvojene radionice, i to za najmlađe, kreativna radionica, koju je vodila članica Udruženja „Triglav“, Vanja Perić, zatim za nešto starije učenike „Lego“ radionica, gdje su učenici podijeljeni u grupe, zajednički stvarali priču o zamišljenom događaju koju su uz pomoć lego kockica pretvorili u strip. Lego radionicu vodila je Oksana Lunić, članica Udruženja „Triglav“. Treću radionicu sa starijim osnovcima i srednješkolcima, održao je psiholog Danilo Ciganović iz Laktaša.

Susreti su održani uz finansijsku podršku Kancelarije Vlade Republike Slovenije za Slovence po svijetu, Grada Banja Luka i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.

Mladen Lunić