Na ekskurziju u Banjaluku su došli učenici OŠ bratov Polančičev i učenici Prve gimnazije Maribor sa profesorima.

Učenike su u petak, 6. oktobra, primili učenici dodatne nastave slovenačkog jezika, koji su u aprilu bili njihovi gosti. Na proljetnoj ekskurziji smo si mi posjetili Maribor i okolinu, a sad je došlo vrijeme da novim prijateljima pokažemo Banjaluku.

Pored profesora koji su pratili učenike došao je i Dušan Tomažič, novinar mariborske televizije, koji se u Mariboru potrudio da nam pokaže mnogo zanimljivih stvari. Udruženje Slovenaca Triglav Banjaluka je u subotu organizovalo izlet u Slatinu za djecu, mlade i odrasle. Učenici turističke grupe OŠ Holandija Slatina, koju vodi Oksana Lunić, predstavili su taj kraj. Put smo nastavili do obližnjeg mjesta gdje su uređena igrališta za sportske igre i prostori za druženje. Tamo su nas lijepo ugostili.

U petak i u subotu naveče su mladi željeli svojim vršnjacima pokazati gdje se najradije zabavljaju, a u nedjelju, 8. oktobra, su prijepodne prošetali po Banjaluci. Profesori su u obilazak išli zajedno sa članovima Udruženja, a mladi sa svojim domaćinima. Popodne su Mariborčani otišli kući, a vezu sa njima neće biti teško očuvati uz pomoć modernih tehnologija.

Barbara Hanuš