Slatina, sončen, malo vetroven petek 11. marec 2022, je bil poseben za člane Slovenskega društva Triglav Banjaluka.

V Slatini, drugi domovini mnogih slovenskih družin, ki so se doseljevale v različnih zgodovinskih obdobjih v Slatino, Banjaluko in okolico. V letu 2023 bomo proslavili 100 letnico doseljevanja Slovencev na ta področja.

Večkratne obljube Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, da bodo obiskali slovenska društva v BiH, so bila zaradi Covida večkrat prolongirana. „Obljuba dela dolg“, Covidu lahko rečemo „adijo“, in kaj ostane – obljubljeni prihod. Iz Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu sta prišli ministrica dr. Helena Jaklitsch in sodelavka Suzana Martinez. V Prijedoru sta poleg članov Društva Lipa pričakala goste veleposlanik Republike Slovenija v BiH dr. Damijan Sedar in pooblaščeni minister dr. Zvone Žigon. Iz Prijedora so eminentni gosti nadaljevali pot v Slatino in Banjaluko 

Naše srečanje v Slatini je bilo prisrčno in spontano. Vse je teklo po planu, tudi televizije ni manjkalo. Prav tako ni manjkal novinar mag. Dušan Tomažič, ki snema in govori o mnogih slovenskih društvih zunaj matične domovine Slovenije. Član našega društva Mladen Lunić je ob vodenju po Slatini razlagal zgodovino Slatine. Govoril je o družini Štrekelj, družini Adamič, ki sta dali velik doprinos pri razvijanju Slatine. Slatina je danes vodeča v kmetijstvu in sadjarstvu. Prirodni zdravilni vrelci so Slatino uvrstili v eminetni zdraviliško rehabilitacijski center. Slatina razvija svoj turizem in želi postati del modernega kmečkega turizma. Del tega turizma želi imeti tudi Luničeva kmetija, ki je zgradila edini SLOVENSKI KOZOLEC v BiH. Gosti so si skupaj z ministrico ogledali kozolec, kjer je tekla beseda tudi o pripravah na obeležitev 100 – letnice prihoda Slovencev v ta kraj. 

Tu smo se okrepili in malo predahnili. Za vse prisotne je bilo pripravljeno kosilo v katerem je bilo vsega na pretek. Gospa Lunić je potomka Slovencev in ni pozabila kako je njena mama delala belokranjsko pogačo. 

Čas je bil prekratek za daljše druženje. Želja gostov je bila, da obišče tudi samostan Trapistov. Sledil je ogled našega novega društvenega prostora. Tu je tekel pogovor z ministrico o problemih, ki jih sami ne moremo rešiti in o naših bodočih načrtih. Naj navedem samo par problemov. Telekom Republike Srbske je ukinil prvi program RTV Slovenije. Ostali smo brez programa, ki smo ga vsakodnevno sledili. Prikrajšani smo za mnoge stvari, ki so se in se dogajajo v naši matični domovini. Vemo, da bo Slovenija imela volitve. Pred leti smo volili tudi mi, ki živimo v zamejstvu. Dobili smo volini program. Naše glasove smo pošiljali po pošti, a to je za naše skromne dohodke velik izdatek. Konzularna pisarna Republike Slovenije je v Banjaluki. Morda obstaja možnost, da opravimo našo državljansko dolžnost v konuzlarni pisarni. Naša sogovornica, ministrica dr. Jaklitscheva nas je poslušala. Razumela je vse kar smo govorili. Iznenadila nas je njena strpnost in njena neposrednost. Za vsakega od nas je našla čas za pogovor. Poleg vsega kar se je dogajalo, je bil nepričakovan prihod našega pevsega zbora. Bil je to pravi čas za izkazano pozornost. Zahvala vsem našim gostom za obisk, a ministrici naše darilo, simbolj galerijske slike plavega veza, ki ga je Unesco uvrstil kot kulturno nasledstvo naše druge domovine. Tudi naše društvo je dobilo darilo, tokrat simbol Triglava - Aljažev stolp. V upanju, da ga bomo obiskali tudi mi, ki nismo hribolasci ali radi pojemo in plešemo. Petje vedno spaja, tudi tokrat ga ni manjkalo. Slišala se je slovenska pesem, ki jo je zapel naš pevski zbor skupaj z ministrico, iskušenim pevcem Zvonetom Žigonom, pa tudi jaz nisem primanjkovala.

Premalo časa, želja veliko. Bil je skrajni čas za sprostitev. V restavraciji Kazamata smo ga našli.

Kratko srečanje, čudovito vreme, uspešni pogovori in za konec slovenska pesem, Siva pot.

Srečno v ponovnem srečanju v Sloveniji

Nataša Kajmaković