Ovogodišnji domaćin susreta svih udruženja Slovenaca iz Bosne i Hercegovine „Slovenci, upoznajmo se“, koje se održalo u petak 6. septembra 2019. godine u Domu penzionera u Zenici, bilo je Udruženje građana slovenačkog porijekla “Encijan“.

Na početku programa otvorena je izložba slika koje su nastale na šestoj koloniji održanoj u Tuzli tokom augusta. Izložbu su otvorili predsjednik Udruženja “Encijan” Dragan Gačnik i slikarka Tatjana Ratković. Po završetku izložbe Dušan Tomažič je predstavio svoju knjigu „Slovenačka nacionalna manjina u BiH“, nakon čega je upriličen kulturno-umjetnički program. Naposlijetku, za doprinos u radu i organizaciji susreta Slovenaca dodijeljene su zahvalnice, između ostalih i Udruženju Slovenaca RS “Triglav”, koju je primila predsjednica Udruženja Marija Grbić. Svečanom događaju su prisustvovali i ambasadorica Republike Slovenije u BiH, Njena ekselencija Zorica Bukinac, ministar za dijasporu Slovenije Peter Jozef Česnik, te državni sekretar Republike Slovenije, gospođa Olga Belec.