Saradnja Udruženja Slovenaca Republike Srpske „Triglav“ sa drugim udruženjima i institucijama sve više se širi i dobija na značaju. Potvrda tome je nedavno objavljena knjiga, antologija banjalučkih i slovenačkih proznih pisaca pod nazivom „Priče Soče i Vrbasa“, koja je promovisana u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci Republike Srpske, 17. novembra.

Promociju su upriličili još Literarni klub „Govorica“ iz Nove Gorice, Izdavač „Kuća poezije“ i istoimeno Društvo prevodilaca i Udruženje književnika Srpske, Podružnica Banja Luka.

Veče je otvorio Zdravko Kecman, književnik, besjedom o dvjema rijekama, Soči i Vrbasu, gradovima Banjoj Luci i Novoj Gorici, te o piscima koji žive u vodotoku tih dvaju rijeka, pišu i stvaraju. Impresivno je bilo slušati uporedbe: obe rijeke izviru iz duboko zaglušujućeg vrela, obe su nebesko plave boje, veoma su brze i prolaze kroz uske tjesnace i korita, udahnjuju život gradovima kroz koje prolaze, a onda se šire u svom donjem vodotoku do ulijevanja Soče u more a Vrbasa u Savu.

Samo veče proteklo je veoma impresivno, sve prisutne je najprije pozdravio predsjednik slovenske matice iseljenika Sergij Pelhan, zatim je riječ uzela direktorica NUBRS Ljiljana Petrović Zečić, i predsjednica književnog kluba iz Nove gorice Darinka Kozinc, književnica.

U promociji su učestvovali, slovenački pisci: Darinka Kozinc, Boris Jukić, Milan Petek Levokov, Rajko Slokar, Andrej A. Golob i Katjuša Trampuž.

U toku promocije gosti iz Slovenije su poklonili svoja izdanja biblioteci i čitaocima a Kuća poezije svoja izdanja knjiga.

Dogovorena je i buduća saradnja sa novim projektima.