U subotu, 4. septembra 2021. godine, predstavnici slovenačkih društava u BiH okupili su se u Zenici. Sastanak je organizovalo Udruženje građana slovenskog porijekla Encijan Zenica, BiH.

Zenica 4. septembra 2021.godine

U Sinagogi Galerije grada Zenice grafičarka mag. Tatjana Ratković Bosnić predstavila je svoje nove kreativne radove brojnim posjetiocima, članovima slovenačkih društava u BiH, mnogim Zeničanima, uglednim gostima, među njima i ambasadoru Republike Slovenije u BiH Damijanu Sedaru.

U subotu 3. jula 2021. godine, u organizaciji Kancelarije za Slovence po svijetu organizovan je događaj „Dobrodošli doma“ u slovenačkom mjestu Ribnica. Udruženje Triglav je prisustvovalo proslavi koja je ovaj put nosila naziv „Sloveniji za 30 godina“.

XII Slovenački dan održan je 27.06.2021. godine u mjestu Jaružani kod Slatine, u prelijepom ambijentu Parka prirode. Taj događaj, uz tradicionalno Martinovanje, predstavlja praznik slovenstva.

O važnosti pčela ne razmišljamo samo 20. maja, već uvijek iznova naglašavamo koliko su važne za održavanje života.