17. i 18. septembra 2021. tradicionalni festival Sedmica kulture ponovo je oživio (nakon zatišja u koroni). Organizator događaja bilo je Udruženje za razvoj dobrovoljnog rada Novo Mesto.

U petak, 17. septembra, članovi Udruženja Slovenaca Republike Srpske Triglav Banja Luka kao partneri zajedno sa brojnim predstavnicima iz inostranstva i svijeta učestvovali su na međunarodnoj konferenciji "Evropa je naš dom".

Predsjednica DRPDNM Branka Bukovec, dr. Klemen Grošelj i Saša Tomažić zaželjeli su dobrodošlicu prisutnima. Slijedilo je filmsko predstavljanje odnosa u Sloveniji, upoznavanje s novim integracijskim sistemom, govorilo se o dobrim odnosima s lokalnim vlastima itd. Uslijedile su prezentacije i diskusije učesnika. Nakon pet sati razgovora, organizator DRPDNM pozvao je sve prisutne u Kuću kulinarstva na svečani ručak.

Opsežni program koji je organizator pripremio za Sedmicu kulture morao je biti prilagođen vremenskim uslovima. Petak popodne i subota bili su posvećeni ŽURCI SVIH KULTURA. Predstavljanje tradicionalnog sajma (žurke) planirano je na glavnom trgu u Novom Mestu. Umjesto otvorenog prostora, organizator je uspio prenijeti i pokazati sve ono što je ranije bilo planirano u prostoru trgovačkog centra Qlandija. Ovdje se vidio i doživio puls 20 različitih kultura iz cijeloga svijeta. Bilo je kulinarskih štandova, prezentacija raznih plesova, pjesama itd.

Kišni dan u petak je prošao, a početak subote nije obećavao promjenu vremena, ali su vjetar i sunce otjerali oblake. Na centralnom dijelu gradskog trga ovoga puta postavljeni su štandovi raznih delicija, bez kišobrana smo šetali starim dijelom grada i uživali u nastupu najmlađih. Posebnost ovog događaja bila je ponuda Žive biblioteke u atriju Doma kulinarstva. U njemu su posjetioci mogli da pozajmljuju sagovornike sa (ne)običnim sudbinama umesto knjiga za 20-minutno ćaskanje. Među "knjigama" su bili ljudi sa ratnim iskustvom, ljubitelj vegetarijanstva, izbjeglica iz Afganistana, Romkinja, venecuelanski Slovenac itd.

Ovaj put je Sedmica kulture bila drugačija. Bila je sofisticirana, obrazovna, zabavna, za pohvalu!

Nataša Kajmaković

Prevod Ana Marjanović