Udruženje Triglav je ove godine obilježilo praznik posvećen sv. Martinu i to 23. put. U subotu, 19.11.2022. godine, okupili smo se u ugodnom ambijentu u sali hotela Astorya.

11. novembar, odnosno Martinje, bio je veoma važan dan u prošlosti, jer njegovi korijeni sežu u duboku prošlost, tako daleko da nam ni danas nije sasvim jasan razlog njegovog obilježavanja. Činjenica je da se slavi na širokom području Evrope, pa tako i kod nas na Balkanu, kao sv. Martin ili Mratindan.

Danas je to praznik koji se tradicionalno vezuje za krštenje vina, kada se mošt pretvara u vino. Važan je za vinogradare i vinare! Slavi se uz dobro društvo, hranu, piće i, naravno, dobro vino pa smo tako i mi ove godine ponovili dobar ugođaj koji nam ovo slavlje pričini.

Program je vodila Mihaela Lunić, koja je prvo zamolila prisutne da minutom šutnje odamo počast našoj dragoj predsjednici Mariji Grbić, bez koje smo ostali sredinom ove godine.

Zatim je pozvala Mladena Lunića, člana Izvršnog odbora da se obrati prisutnima. U svom govoru, osvrnuo se na godinu iza nas, te naveo da se, bez obzira na sve što se desilo, ipak možemo pohvaliti brojnim projektima i aktivnostima koje smo realizovali u 2022. godini (radionica Lepljenka za mlade, predstavljanje knjige Sama Dražumeriča, kreativna radionica za djecu, posjeta ministrice za Slovence po svijetu gospođe Helene Jaklitsch, književno veče Barbare Hanuš, Svjetski dan pčela, priredba na kraju školske godine dodatne nastave, 13. Slovenački dan u Slatini, 9. kviz za djecu, izdavanje i promocija dvojezične knjige naše mlade članice Milice Marjanović, susreti slovenačkih horova u Bosni i Hercegovini).

Posebno je pozdravio Nj. E. Damijana Sedara i zahvalio mu se na podršci kada nam je bilo najteže, kao i na njegovom prisustvu na ovom događaju, ali i inače.

Takođe se zahvalio svim našim aktivnim članovima koji čuvaju slovenačku kulturu i tradiciju, a posebno učenicima dodatne nastave i njihovoj učiteljici Barbari Goršič, članovima Mješovitog hora Davorin Jenko i članovima dječije folklorne grupe. Zahvalio se i svim organima i institucijama koji su pratili naš rad u ovoj godini, a to su Vlada Republike Slovenije odnosno Kancelarija za Slovence po svijetu, Vlada Republike Srpske - Ministarstvo prosvjete i kulture, Grad Banjaluka i Grad Laktaši, Slovenska iseljenička matica, Osnovna škola "Holandija" Slatina, a posebno Društvo za razvoj dobrovoljnog rada iz Novog Mesta.

Na kraju je prisutnima uputio pozdrave od Dušana Tomažiča iz daleke Argentine te pozvao Nj. E. Damijana Sedara da se obrati prisutnima.

U svom govoru, Nj. E. Damijan Sedar je rekao da mu je zadovoljstvo pratiti rad kako našeg udruženja tako i svih slovenačkih udruženja u BiH. Posebno se osvrnuo na mlade kojih ni na ovoj manifestaciji nije nedostajalo i naglasio da su oni budućnost.

Nakon toga, Mješoviti hor „Davorin Jenko“ nastupio je sa dvije kompozicije pod vođstvom gospođe Vesne Šišljagić i to »Tam sem jaz doma« Antona Petla i »Pridi nazaj« Andreja Maroša.

Nakon toga je uslijedio svečani trenutak večeri - "krštenje" vina. U BiH su Slovenci poznati kao dobri vinogradari i vinari. Nekada su "krštenje" vina naših djedova obavljali njihovi komšije, sunarodnici, čiji je sud o vinu bio veoma važan.

Za ovu priliku pozvali smo nikog drugog do Svetog Martina i njegovog pomoćnika Mošteka da nas poškrope, okade i blagoslove. Došli su nam pravo iz Prlekije, Ormoža. Na zanimljiv način su nam prikazali obred krštenja vina u kojem smo svi uživali i na kraju nazdravili.

Sve ovo je budnim okom kamere RTRS ispratio naš prijatelj Draško Ignjatić, voditelj emisije »Mala Evropa«.

Nakon svečanog dijela programa, za dobru zabavu se pobrinuo ansambl »Efekt« iz Novog Mesta uz čiju muziku su uživali svi prisutni.

Ana Marjanović