Posljednji vikend u mjesecu, 27. i 28. april, bio je rezervisan za nove Susrete učenika dodatne nastave slovenačkog jezika i kulture u Bosni i Hercegovini, i to 23. po redu. Ovoga puta domaćin je bilo Slovensko društvo ’’Ivan Cankar’’ iz Sarajeva.

Na susretima su učestvovali učenici koji pohađaju nastavu u: Prijedoru, Banjoj Luci, Slatini, Kaknju, Tuzli i Sarajevu. Učenici iz Udruženja ’’Triglav’’ Banja Luka: Nikša, Stefan, Julijana, Miloš, Milica, Sofija, Marija, Katja, Nastja, Milica, Srećko, Nina i Maja, njih ukupno 13, koji su putovali u pratnji učiteljice Barbare, te roditelja: Lenke, Roberta, Oksane i Mladena, imali su zanimljiv i koristan boravak u Sarajevu. Druženje je počelo još u autobusu koji je prevozio učesnike iz Prijedora, Banje Luke i Kaknja. Na početku smo odlučili malo preuzeti inicijativu u svoje ruke pa smo uz podršku domaćina, predsjednice Verice Džindo, koja se svojski trudila da nam boravak u Sarajevu bude što prijatniji, organizovali posjetu Zemaljskom muzeju, koji učenici koji dolaze iz Republike Srpske nemaju baš često priliku posjetiti. U Zemaljskom muzeju zbog ograničenog vremena podijelili smo se u dvije grupe i dok je mlađa ekipa obilazila prirodnjačke postavke, oni nešto stariji posjetili su odjel praistorije i arheološku postavku, koja zaista zavređuje posjetu Sarajevu.

Smještaj i mjesto održavanja Susreta bio je u hotel ’’Saraj’’, koji se nalazi na zanimljivoj lokaciji u Sarajevu, između plaže Bentbaše na rijeci Miljacki i strme krečnjačke stijene, podno stare kasarne ’’Jajce’’, a nadomak samog starog gradskog jezgra i Baščaršije. Odmah nakon ručka i smještanja u sobe, započela je radionica plesa sa Danijelom Hočevar, nama već poznate i drage Slovenke iz Venecuele, koja je i član Društva za razvijanje dobrovoljnog rada iz Novoga mesta. Poslije razgibavanja i pokušaja kordinisanja pokreta tijela u ritmu muzike, uslijedio je statičniji dio, ali svakako zanimljiv susret sa šarenolikom grupom zemljaka iz Prekmurja. Naime predstavilo nam se Slavistično društvo iz Murske Sobote, koji su nastojali što slikovitije da nam približe njihovo djelovanje na polju književnosti i izdavaštva, malo se i zapjevalo na prekmurskom narječju, a najveće simpatije je pobrao mladi glumac koji je upečatljivom glumom odlično prikazao Ivana Cankara iz mladih dana.

Nakon večere uslijedio je večernji obilazak Baščaršije, koji je ponovljen i drugi dan pred sami povratak, kako bi svi pa i oni najmlađi, kojima je ovo bila prva posjeta Sarajevu mogli da dožive i osjete tu nevjerovatnu vrevu ljudi i kulturološko šarenilo, kakvo posjeduju samo veliki turistički centri. Naravno kupio se i poneki suvenir kao uspomena na posjetu Sarajevu.

U nedjelju smo učestvovali na drugom dijelu plesnih radionica pod vodstvom Danijele, koje su upotpunjene i zanimljivim društvenim igrama u kojima su svi uživali, a imali smo priliku i zabaviti se na radionici odvikavanja od mobilnih telefona, koje je vodio Saša Risić. Opšti utisak je da je na 23. Susretima učenika vladala drugarska atmosfera i da su poznanstva započeta u oktobru prošle godine u Banjoj Luci ojačana i da je stvorena dublja povezanost među učenicima dopunske nastave slovenačkog jezika u BiH, iz različitih mjesta, što je zaista veliki uspjeh projekta Susreta te podstrek za dalje zajedničke aktivnosti sa mladima.

Mladen Lunić