Članak o kampu na kojem je učestvovalo 9 djece iz Banjaluke i Slatine:

Od 29. do 31. avgusta 2024. godine, na planinarskom domu Bočica kod Kaknja, održan je 10. jubilarni kamp za djecu slovenskog porijekla u Bosni i Hercegovini. Organizator ovog tradicionalnog događaja, koji se održava već deset godina zaredom, bilo je naše udruženje.

Prvi dan kampa započeo je sretno, kada su svi učesnici s oduševljenjem stigli na planinarski dom Bočica. Uz veselo raspoloženje, prve planirane aktivnosti i radionice protekle su u najboljem redu. Djeca su se kroz igru, kuhanje, pjesmu i ples međusobno upoznavala i zbližavala, a večer su proveli pod zvjezdanim nebom u prekrasnoj prirodi.

Drugi dan kampa bio je ispunjen zabavom i aktivnostima koje su oduševile sve prisutne. Nakon doručka, učesnici su krenuli na kratku planinarsku turu do Gradine, poznatog lokaliteta sa stećcima, gdje su uživali u predivnom krajoliku i bogatoj kulturnoj baštini. Nakon povratka, uslijedile su likovne i sportske radionice koje su istaknule kreativnost i timski duh djece. Večernje druženje ponovno je bilo obilježeno pjesmom, logorskom vatrom i nebrojenim osmijesima.

Zadnji dan kampa bio je posebno emotivan. Svim učesnicima su podijeljene diplome i nagrade za učešće u sportskim i kreativnim aktivnostima, kao priznanje za njihov trud i entuzijazam. Na kraju dana, naši dragi gosti sretno su otputovali svojim kućama, noseći sa sobom nezaboravne uspomene i veliku želju da se i naredne godine ponovno sretnu na kampu.

Zahvaljujemo se svim učesnicima, kao i članovima našeg udruženja koji su svojim volonterskim radom omogućili da sve protekne u najboljem redu. Posebnu zahvalu ovom prilikom upučujemo i Planinarskom društvu "Bobovac" iz Kakanja, koji gazduje planinarskim domom Bočica, i koji su također dali značajan doprinos uspjehu kampa.

Na kraju, veliko hvala Uradu za Slovence u zamejstvu i po svetu, bez čije finansijske pomoći kamp ne bi mogao biti realizovan. Ovaj kamp je još jednom dokazao svoju važnost kao tradicionalni događaj koji promoviše zajedništvo, prijateljstvo i slovensku kulturu među mladima u Bosni i Hercegovini.

(Preuzeto sa FB stranice Slovenskog udruženja građana "Jožef Špringer" Kakanj)