U Novom Mestu je od 20. do 23. novembra 2008. godine, u organizaciji Društva za razvijanje volontarizma Novo mesto, bio održan seminar KDO SMO JAZ? Pored predstavnika našeg Udruženja, na seminaru su učestvovali predstavnici manjinskih društava iz Novog Mesta (srpsko, bošnjačko, hrvatsko, romsko, albansko i makedonsko) i predstavnici organizacija iz država u regionu – Srbije, Crne Gore, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Italije.

Cilj seminara je bio različitim aktivnostima, koje uključuju kako većinsko stanovništvo, tako i pripadnike nacionalnih manjina, uspostaviti uslove za obostrane korake ka ukidanju granica među različitim kulturnim identitetima u okolini. Zato je najveći dio seminara bio posvećen ulozi poštovanja ljudskih prava i posljedicama njihovog kršenja, te međukulturnom dijalogu i ulozi medija u međukulturnom dijalogu. Predavači su bili: mr Kristina Plavšak Krajnc, direktorica Informacijskog ureda Savjeta Evrope u Republici Sloveniji, dr Marina Lukšič Hacin, predstavnica Inštituta za slovensko izseljenstvo Znanstvo-raziskovalnega centra SAZU i Brankica Petković, programska direktorica Mirovnog instituta.
Pored toga da su imali priliku biti na veoma korisnim predavanjima i radionicama, učesnici seminara su bili primljeni kod gradonačelnika opštine Novo mesto g. Alojzija Muhiča, posjetili su Dolenjski muzej, išli na dobrotvorni koncert »Poglej me« te na Međunarodni literarni maraton. Najvažnije od svega je to da smo međusobno razmijenili dragocjena iskustva i primjere dobre prakse i da smo se lijepo družili i mnogo zabavljali.