Udruženje Triglav je partner na projektu koji se sufinansira iz sredstava programa EU Evropa za građane pod nazivom „Ujedinjeni u različitosti“.

Glavni partner na projektu je Društvo za zaštitu maternjeg jezika, prirodnog i kulturnog nasljeđa Maks Pleteršnik Pišece – Slovenija, a ostali partneri su SPES GMBH, Schlierbach - Austrija,  LAG PRIZAG Novi Marof – Hrvatska, Triglav Banja Luka – BiH, Kula Vršac – Srbija, Opština Ruma – Srbija, Zdravica Niš – Srbija, DRPD – Novo mesto, Slovenija. Projekt će okupiti 1000 građana iz 3 EU zemlje i 2 države koje su u procesu pristupanja EU (Slovenija, Austrija, Hrvatska, Srbija i BiH).
Tim povodom je održana prva međunarodna skype konferencija uz učešće svih partnera, a o čemu možete pročitati u prilogu.

Jedan od ciljeva projekta je dovesti EU bliže njenim građanima naročito preko mladih, stoga će posebna aktivnost biti organizovana da to i omogući. Udruženje Triglav će učestvovati tako što će među svojim mladim članovima organizovati umjetničko takmičenje u kojem će mladi istražiti svoju kreativnost na temu “I moj dom je dio Evrope”.

Projekt promoviše Evropsku godinu kulturnog nasljeđa 2018 kroz prezentaciju kulturnog nasljeđa partnerskih država Slovenije, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Austrije. Imajući u vidu nadolazeće parlamentarne izbore u EU, projekt želi dovesti EU politike i njene institucije bliže njenim građanima. Stoga, slovenački član Evropskog parlamenta će imati otvoren dijalog na glavni dan događaja i iz prve ruke predstaviti rad EU parlamenta. Kroz govor slovenačkog člana parlamenta na društvenim medijima i na samom događaju, naglašena će biti važnost i značenje Evropske godine kulturnog nasljeđa.

U okviru projekta, građani će učestvovati u trodnevnom događaju koji će se održati u Sloveniji od 25-27.10.2018.godine. Događaj će obilježiti Evropsku godinu kulturnog nasljeđa kroz prezentacije i praktičnu primjenu različitih aspekata nematerijalnog kulturnog nasljeđa (narodne pjesme, tradicionalni plesovi, priprema tradicionalne kuhinje, umjetnost i zanati, običaji). Događaj će takođe istražiti različitost jezika i ljubav prema pisanoj riječi kroz radionice njemačkog (gotica) i srpskog (ćirilica) jezika istražujući dio zajedničke istorije a u isto vrijeme sjećajući se slovenačkog lingviste koji je na putu prema znanju proputovao Evropu.

Attachments:
Download this file (clanak_skype.pdf)clanak_skype.pdf[ ]394 kB