U periodu od 29. do 31. avgusta 2019. godine na planinarskom izletištu Bočica kod Kaknja održan je peti kamp za potomke Slovenaca iz Bosne i Hercegovine. U trodnevnom druženju djeca iz Banjaluke, Kaknja, Tuzle i Zenice imali su niz aktivnosti koje su upotpunile ionako prekrasnu atmosferu na ovom izletištu iznad Kaknja.

Prvog dana, po dolasku gostiju, domaćini su organizovali kratak obilazak najznačajnijih znamenitosti Kaknja, kao što su muzej, galerija, spomenici u gradu i uža gradska jezgra. Nakon toga smo se zaputili na Bočicu gdje su nas domaćini dočekali pićem dobrodošlice i ručkom. Za djecu je organizovan turnir u igri „Čovječe, ne ljuti se“. Inače, prvo mjesto je osvojila Katja Lunić iz Udruženja Slovenaca RS „Triglav“ Banja Luka. Nakon turnira, djeca su igrala odbojke i košarke, dok su se nakon večere uz pjesmu i igru malo bolje upoznali i zbližili.

Sljedeći dan domaćini su nas odveli na vidikovac Gradina iznad Kaknja. Usput su nam pokazali istorijsku lokaciju Nekropole na kojoj se nalazi veliki broj stećaka. Nakon dvosatne šetnje vratili smo se u planinarski dom gdje je nakon ručka organizovano takmičenje u odbojci. Pobjedu je odnijela kombinovana ekipa domaćina i djece iz Tuzle. Nakon sportskih aktivnosti, domaćini su za goste priredili raskošnu večeru. Večeri su, pored djece iz slovenačkih udruženja iz BiH, prisustvovali i članovi UO udruženja iz Kaknja. Nakon večere, djeca su se do dugo u noć družila uz logorsku vatru.

Posljednjeg dana druženja na taboru na Bočici dodijeljena su priznanja za učesnike nakon čega smo se rastali uz nadu i želje za skorašnjim viđenjem.