Dan Vojske Republike Slovenije obilježava se 15. maja kao dan kada su 1991. godine slovenački vojni obveznici počeli služiti vojni rok isključivo u Sloveniji u dva centra za obuku tadašnje Teritorijalne odbrane. Ukupno 300 regruta započelo je služenje vojnog roka u 710. centru za obuku u Pekrama kod Maribora i 510. centru za obuku na Igu kod Ljublјane.

Tim povodom, pripadnici slovenačkog kontingenta u BiH su upriličili malu svečanost u Banjoj Luci. Gosti na svečanosti povodom Dana obilježavanja vojske Republike Slovenije bili su i članovi Udruženja Slovenaca RS Triglav.

U sklopu ceremonije predstavljena je uloga i značaj pripadnika oružanih snaga Slovenije koji su u službi u BiH. Njihov prvenstveni zadatak je da pružaju lokalnim zajednicama stalnu vezu sa EUFOR-om, doprinoseći tako jačanju sigurnog i stabilnog okruženja. U sklopu ceremonije, uz podizanje slovenačke zastave i himnu Republike Slovenije kao i himnu vojske Republike Slovenije, unaprijeđeni su zasluženi pripadnici vojske Slovenije koji djeluju u okviru Tima za vezu i posmatranje LOT, a koji su locirani u Banjoj Luci. Takođe, prigodan poklon kao znak prijateljstva uručen je i Udruženju Slovenaca RS Triglav.

Čast da se obrati prisutnima imala je i gđa Žana Pekić, potpredsjednica Udruženja Slovenaca RS Triglav. Ukratko je predstavila rad Udruženja i pozvala tim vojske Republike Slovenije koji je stacioniran u BL, na sve buduće aktivnosti Udruženja, da budu naši dragi gosti i da im druženje sa Slovencima ovdje bude dio da se osjećaju kao kod kuće.

Nakon službenog dijela svečanosti, nastavljeno je druženje uz koktel i tom prilikom je dogovorena buduća saradnja.

Anita Čemažar Marković