Na inicijativu Savjeta Evrope u Strazburu svake godine od 26. septembra 2001. godine obilježavamo Evropski dan jezika.

I ove godine Narodna i univerzitetska biblioteka u Banjoj Luci obilježila je ovaj dan, u ponedjeljak, 27. septembra 2021. godine. Udruženje Slovenaca Triglav predstavilo se svojim štandom na kojem su izloženi bilteni, knjige Saše Pavček U srčanom džepu, Ključ za dvije brave, knjiga Vere Papež Adamič Od predaka do potomaka - Slovenci u Slatini, slikovnica Barbare Hanuš Kakva dobra knjiga i strip Put knjige. Štand je obogaćen i brojnim brošurama Turističke zajednice Slovenije.

Štand smo zasladili slovenskom poticom.

Osim Udruženja Slovenaca, predstavili su se i udruženje Čeha, Oxfordska škola jezika, Škola jezika Glossa i Centar za njemački jezik, te francuski, italijanski i turski jezik.

Marko Budiša pridružio se Evropskom danu jezika.

Barbara Goršič

Prevod: Ana Marjanović