U četvrtak 14.4.2022. godine, u biblioteci Mirana Jarca u Novom Mestu, održana je promocija knjige „Kružok uz kafu“ autorice Barbare Hanuš. Članovi Udruženja su iskoristili priliku da se ponovo druže sa učiteljicom koja je devet godina podučavala slovenački jezik u Udruženju.

Kratke priče Barbare Hanuš vode nas među dame koje se okupljaju u staračkom domu u malom primorskom gradiću na jutarnjoj kafi. Sa njima se vraćamo u prošlost i shvatamo da je dar koji vam daju godine vrijeme. A stariji u domu imaju puno, puno vremena. Sjede uz kafu i razgovaraju. Jedni sa drugima, ali i svako za sebe. Tamo je život sporiji, začinjen trenucima zaborava i prisjećanja. Ponekad, međutim, tok sjećanja prekida sadašnjost, događaji koji ih povezuju, a onda se smijeh i pjesma poput požara šire u kružoku uz kafu. Kafa miriše. Vruća je, snažna i slatka. Takav bi život trebao biti.

Sa autorom je razgovarala Carmen L. Oven koja je prisutne na promociji provela kroz trenutke uhvaćene u knjizi. Vrijeme su trenuci, a trenutke treba živjeti. Barbara Hanuš ih je uhvatila u divne, kratke, jasne i duhovite priče.
Uživali smo u razgovoru u kojem je mr Barbara Hanuš nekoliko puta spomenula boravak u Banjoj Luci i prijatne uspomene koje iz tog vremena nosi.

Kako Udruženje u svom programu za 2022. godinu ima i aktivnost prevoda i promocije ove knjige, jedva čekamo da ova dvojezična knjiga ugleda svjetlo dana i predstavi se publici u Banjoj Luci i drugim mjestima u BiH, jer je sigurno da čitanje u svim periodima može obogatiti naše živote.

Ana Marjanović