U Slatini je 25. juna 2022. godine Udruženje Slovenaca Republike Srpske Triglav obilježilo XIII slovenački dan.

Ovo je dan sjećanja na mnoge doseljenike Kraševce, Primorce, Istrane, Goričane i druge, koji su se 1923. godine zbog terora, ratnog vihora i nacionalne mržnje počeli doseljavati na područje Slatine, gdje su stvorili novi dom, novu domovinu. Za razliku od skoro dvogodišnje epidemije izazvane virusom korona, ovogodišnja proslava je bila opuštena. Družili smo se i veselili sa našim gostima, među kojima su bili članovi slovenačkih društava: Saveza Primoraca i Istrana iz Lendave, Kaknja, Zenice, te predstavnici raznih nacionalnih manjina iz Banje Luke. Našem pozivu odazvali su se uvaženi gosti: ambasador Republike Slovenije u BiH Damijan Sedar, službenici Konzularne kancelarije Republike Slovenije u Banjoj Luci, predstavnik Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske Igor Kotjelnikov, zamjenik načelnika Grada Laktaši Darko Stanković, Branka Bukovec, koja vodi Udruženje za razvoj dobrovoljnog rada Novo mesto, grupa muzičara iz Novog mesta i naš prijatelj, novinar i autor knjige Slovenska nacionalna manjina u BiH mag. Dušan Tomažič, koji je ispoštovao našu želju da vodi našu manifestaciju.

Na početku je Mješoviti hor Davorin Jenko otpjevao pjesmu »Slovenija od kod lepote tvoje«. Sve prisutne je pozdravio član Izvršnog odbora našeg udruženja Mladen Lunić. Čestitke za uspješan rad Udruženju poželjeli su: zamjenik načelnika Grada Laktaši Darko Stanković, predsjednica Udruženja Primoraca i Istrana Benica u Prekmurju Nataša Tomšič, a na kraju je uslijedio topao, emotivan govor ambasadora Republike Slovenije u BiH dr Damijana Sedara.

Slovenija 25. juna slavi Dan državnosti, tako da su njegove čestitke bile posvećene prazniku koji slave Slovenci u zemlji i inostranstvu i proslavi XIII slovenačkog dana. Predsjednici Udruženja Slovenaca Triglav Mariji Grbić na svečanosti je uručena prigodna medalja Vlade Republike Slovenije povodom 30. godišnjice samostalne države Republike Slovenije. Za Mariju je ovo bilo neočekivano iznenađenje, a ni suza nije nedostajalo, dok je na kraju uslijedio glasan, zaslužen aplauz. Program je nastavljen slovenačkom narodnom pjesmom koju je otpjevao Mješoviti hor Davorin Jenko. Folklorna grupa Udruženja Triglav nas je plesom odvela od Triglava do Banje Luke. Gosti iz Banjalučkog veza otpjevali su četiri pjesme uz pratnju instrumentalista, ali na kraju, kako je to uobičajeno u našoj sadašnjoj domovini, odigralo se i kolo. Ovoga puta imali smo priliku da čujemo odlično izvedeno kolo Kolubarski vez na narodnom instrumentu fruli.

Za dobru atmosferu se pobrinula muzička grupa Efekt iz Novog mesta. Na proslavi je bilo puno dobre hrane, raznih pića i puno plesa. Događaj, koji svake godine obilježava Udruženje Triglav, snimili su ekipe RTRS i drugih medija.

Nataša Kajmaković

Prevod Ana Marjanović