U subotu 3. septembra, u  Zenici, u prostorijama Doma penzionera, održana je svečanost povodom 30. godišnjice rada Udruženja Slovenaca ''Encijan'' iz Zenice, kao i 6. susreti slovenačkih udruženja u BiH.

Proslava je započela otvaranjem izložbe likovnih djela umjetnika iz Slovenije i BiH, a nastavila se svečanom akademijom na kojoj je predstavljen istorijat Udruženja Encijan i dodijeljene zahvalnice zaslužnim pojedincima uz prigodan muzički program. Tom prilikom posthumno je dodijeljena zahvalnica Mariji Grbić, dugogodišnjoj predsjednici Udruženja Slovenaca ''Triglav'' Banja Luka.

Prije svečane akademije upriličen je i sastanak državne sekretarke sa saradnicima iz Kancelarije Vlade R.Slovenije za Slovence po svijetu, sa predsjednicima i predstavnicima slovenačkih udruženja u BiH na kojem su isti predstavili svoja udruženja i iznijeli potrebe i probleme sa kojima se susreću u radu.

Mladen Lunić