Nakon dvije godine duge pauze, zbog nametnutih epidemioloških ograničenja vezano za koronu, 5. novembra 2022. godine održani su Susreti slovenačkih horova u Banjaluci u Domu omladine.

Članovi MePZ Davorin Jenko, kao domaćini, su sa radošću dočekali svoje stare prijatelje, pjevače iz MePZ Camerata Slovenica iz Sarajeva i ŽePZ Slovenčice iz Tuzle. Koncertu je na naše veliko zadovoljstvo, prisustvovao predstavnik Konzularne kancelarije u Banjaluci gospodin Boris Jelovšek, kao i predstavnici udruženja Slovenaca iz Sarajeva i Tuzle.  Posebno su nas obradovali predstavnici i članovi društava nacionalnih manjina iz Banjaluke iz reda Italijana, Čeha i Makedonaca, koji su u velikom broju došli na koncert. Goste je pozdravio predstavnik Udruženja Slovenaca Triglav gospodin Slavko Rolih i predstavnik Konzularne kancelarije u Banjaluci gospodin Boris Jelovšek.

Dragi gosti su stigli, sala je bila prepuna i ostalo je samo da se čuje čarobna horska pjesma. Kako tradicija nalaže na susretima se pjevala slovenska ljudska pesem, ali su se pjevale i starogradske pjesme i sevdalinka sa ovih područja. Izvođači su bili posebno nadahnuti i dvoranu su ispunili zvuci poznatih melodija. Zahvalna publika nije štedila dlanove.

Horovi su nastupili sa po pet kompozicija, a koncert je završen sa zajedničkom kompozicijom “Po jezeru” pod dirigentskom palicom naše dirigentice Vanje Topić Vještica.

Predivna atmosfera sa koncerta se prenijela i na druženje u restoranu uz večeru. Raspoloženi učesnici su i zaplesali.

Uživajući u ovoj muzičkoj večeri, osvedočili smo se koliko je istinita izreka Fridriha Ničea koji je rekao “Život bez muzike bio bi greška”.

Ljiljana Memon