Udruženje Slovenaca „Triglav“ iz Banja Luke je dobilo pozivnicu od Udruženja Slovenaca „Lipa“ iz Prijedora da 10.12.2022.godine prisustvujemo proslavi dvadesetpetogodišnjice njihovog djelovanja, a ujedno je to bila 25. Božićna zabava u Prijedoru. Obilježavanje je organizovano pod nazivom „Bilo kad, bilo gdje-uvijek smo Slovenci“ („Vseeno kdaj, vseeno kje-vedno smo Slovenci“). Udruženje „Triglav“ su predstavljala četiri člana.

U kinu „Kozara“ je u 18 sati počeo koncert sa bogatim kulturnim programom. Prigodnim govorom Predsjednica Udruženja Slovenaca „Lipa“ iz Prijedora Alenka Uduč  je iznijela ukratko aktivnosti Udruženja, rad  i značaj djelovanja. Sa riječima pohvale Udruženju, slušaocima i učesnicima programa se obratio ambasador Slovenije u BiH Damijan Sedar, kao i potpredsjednik Skupštine grada Prijedor  Igor Kneginjić. Umjetnički program su počela igrokazom djeca iz Prijedora koja pohađaju časove slovenačkog jezika, pod vodstvom učiteljice Barbare Goršič, zatim su gosti iz Pivke Kulturno društvo „Studenec“ otpjevali splet slovenačkih narodnih pjesama. Pjevačka grupa „Čebelice“ iz Prijedora zapjevala je tri pjesme pa je i publika prihvatila ritam dobro poznatih slovenačkih melodija. Kao gosti su učestvovali i bivši članovi Udruženja koji su sada na muzičkom školovanju u Sloveniji.

U 20 sati se svečarska atmosfera preselila u hotel „Prijedor“ gdje je nastavljen program uz vesele zvuke orkestra iz Novog Mesta. Ambasador Slovenije u BiH Damijan Sedar uručio je predsjednici Udruženja Alenki Uduč priznanje za uspješan dugogodišnji rad na očuvanju i njegovanju slovenačke kulture među Slovencima i njihovim potomcima u Prijedoru. Među gostima smo pozdravili počasnog člana Udruženja Branku Bukovec iz Novog Mesta kao i predstavnika slovenačkog konzulata u Banjoj Luci gospodina Borisa Jelovška.

Olga Suvajac