U subotu, 11. februara 2023. godine, u Udruženju Slovenaca RS “Triglav” Banja Luka obilježili smo spomen na najvećeg slovenačkog pjesnika Franca Prešerna.

Prešernov dan, odnosno slovenački kulturni praznik, Slovenci obeležavaju 8. februara, na dan pjesnikove smrti. Učenici Osnovne škole Bršljin iz Novog Mesta izveli su pozorišnu predstavu “Pravi junak”.

Manifestacija je počela slovenačkom himnom, tekstom sedme strofe Zdravljice, pjesme Franca Prešerna koju je izveo Mješoviti hor “Davorin Jenko”. Marko Budiša, koji je vodio program, zahvalio se horu Udruženja i pročitao zanimljivosti o životu i radu Franca Prešerena. Uslijedilo je obraćanje potpredsjednice Udruženja Lenke Debeljak Perušić, a sve prisutne je pozdravio i slovenački konzul Ambasade Slovenije u Banjaluci Boris Jelovšek.

Nakon zanimljivog nastupa sa dubokom porukom, gosti i učenici dodatne nastave slovenačkog jezika otišli su u centar Banjaluke, prošetali do Kastela i pijace, a potom posjetili Muzej Republike Srpske i Muzej lutaka.

Puni dobrih utisaka, nakon ručka su se uputili u Sloveniju i obećali da će se ponovo vratiti u Banjaluku.

Barbara Goršič

Prevod Ana Marjanović