Kao što je već ustaljeno u godišnjem kalendaru događaja koje organizuju slovenačka udruženja u Bosni i Hercegovini, početak septembra je rezervisan za Susret Slovenaca u Zenici „Slovenci, upoznajmo se!“, pa je tako i 7. septembra 2024. godine ovaj grad bio mjesto okupljanja Slovenaca iz BiH i okruženja.

Sama lokacija događaja bio je Dom penzionera u naselju Crkvine. Početak Susreta uobičajeno je rezervisan za kulturni događaj pa je ove godine u atrijumu Doma penzionera otvorena izložba novomeškog grafičara Janka Orača, gdje je na oko 30 djela prikazana retrospektiva ovog slovenačkog umjetnika.

U zabavnom dijelu programa, imali smo priliku da čujemo nastup ženskog hora Slovenčice iz Tuzle, odgledamo nastup plesne umjetnice Danijele Hočevar, koja je izvela tačku orijentalnog plesa, a prisutne su zabavljali muzički dvojac: Janez Doltar, gitara i David Kocijan, saksofon.

Susretu je prisustvovao ambasador Republike Slovenije u BiH, Damijan Sedar, koji se u pozdravnom govoru zahvalio organizatorima Susreta, udruženju Encijan iz Zenice i predsjedniku Draganu Gačniku, na organizaciji i pozivu, te prisjetio se svog prvog susreta sa predstavnicima slovenačkih udruženja u BiH, koji se zbio upravo u Zenici.

Organizaciju ovog događaja pomoglo je Društvo za razvijanje dobrovoljnog rada iz Novog Mesta, na čelu sa Brankom Bukovec koja je i bila prisutna, a u ime Udruženja Triglav iz Banje Luke, Susretu su prisustvovali Mladen i Oksana Lunić.

Mladen Lunić