U Sarajevu je 13. i 14. maja 2017. organizovan susret učenika dodatne nastave slovenačkog jezika i kulture.

Susreti učenika, koji u Bosni i Hercegovini uče slovenački jezik, su tradicionalni, a ove godine su se održali 18. put. Organizatori su bili Savez slovenačkih društava u Bosni i Hercegovini Evropa sad i Slovensko kulturno društvo Cankar, a u pripremi programa je učestvovala Mateja Kregar, učiteljica dodatne nastave slovenačkog jezika u Sarajevu, Kaknju i Zenici. Okupili su se učenici iz Sarajeva, Banjaluke, Slatine, Prijedora, Teslića, Tuzle, Zenice i Kaknja, a pridružili su nam se i članovi Udruženja Slovenaca Kredarica iz Novog Sada.

U hotelu Saraj je bilo dovoljno prostora za opušteno druženje, za radionice a i za večernju zabavu u disku. Iz soba je bio prelijep pogled na rijeku Miljacku i na Vijećnicu, u kojoj se nalazi Narodna i univerzitetska biblioteka.
Sarajevo je dom brojnih Slovenaca i vrijedne članice Društva su vodile likovno-stvaralačku radionicu i radionicu bojenja. Učenici su mogli učestvovati i na muzičko-plesnoj radionici, a vodila ju je Davorka  Drijenčić- Špringer, predsjednica Slovenačkog udruženja građana Jožef Špringer Kakanj, i dramskoj radionici, koju je vodio Pavel Ocepek, lektor za slovenački jezik na sarajevskom Filozofskom fakultetu. Najviše učenika je izabralo likovno-stvaralačku radionicu, izrađivali su kutije za nakit. Zbog mokrog zida, penjanje je, nažalost, otpalo, ali učenici su gledali filmove o penjanju i upoznali sportsku opremu. Svaka grupa je pred večeru predstavila svoj rad.

U subotu su se učenici družili u hotelu, a u nedjeljo smo obišli grad. Jedna od glavnih sarajevskih znamenitosti je Baščaršija, posjetili smo tipične prodavnice, a prije odlaska smo imali još ručak – ćevape. Domaćini su za sve goste pripremili privjeske - zlatne ribice. Možda će nam se ostvariti tri želje ili će nas samo podsjećati na susrete u Sarajevu.

Barbara Hanuš