U rancu Irene Cerar, naše gošće povodom kraja školske godine, skriva se mnogo starih predmeta. Šta se dogodi kada učenik iz ranca uzme jedan predmet?

Pažljivo ga odvije i već počinje bajka o njemu. Možda će to biti mala cipela, lijepo ukrašena kutijica, veliki ključ ili smeđi lončić, baš svaki predmet skriva u sebi priču.
Učenici dodatne nastave slovenačkog jezika iz Banjaluke, Slatine, Laktaša, Čelinca, Teslića i Prijedora su sa zanimanjem slušali bajke, koje su ih povele u čisto novi svijet. U subotu, 9. juna, prijepodne su u Klubu nacionalnih manjina došli osnovci koji pohađaju nastavu u Banjaluci i Slatini. Zajedno sa roditeljima su uživali u napetim pričama.

Učenici su dobili potvrde za pohađanje nastave, a najponosniji su bili najmlađi, koji slovenački uče prvu godinu. Među njima su i oni koji nisu izostali sa niti jednog časa, zato su dobili posebnu nagradu. Podijelili smo priznanja za čitalačku značku, svaki učenik si je mogao izabrati knjigu. Brošura Poletavci će ih podsjetiti da ni ljeti ne zaborave na čitanje. Osnovka Elena Lunić, koja je učestvovala na literarnom konkursu Hodao sam po našoj zemlji, koji je objavilo Slavistično društvo Dolenjske in Bele krajine, je dobila zbornik u kojem je objavljena njena pjesma.

Povodom kraja školske godine je bilo bajkovito i praznično, pa neka i raspust bude prijatan.

Barbara Hanuš