U četvrtak, 26. septembra, predstavili smo se na Evropskom danu jezika promocijom dvojezične knjižice Put knjige.

Put knjige, od autora do čitaoca, kratka je priča napisana u stripu, a koja prikazuje stvaranje knjige uz pomoć simpatičnog knjiškog moljca. Autori su pisac Žiga X Gombač i ilustrator David Krančan, a brošuru i plakate dizajnirala je Slovenska agencija za knjigu. Dvojezičnu knjižicu izdalo je Udruženje Slovenaca Triglav Banjaluka, a na srpski prevela Biljana Babić.

Put knjige - Pot knjige predstavljena je prije podne na sajmu jezika u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci u Banjaluci. Bili smo prvi koje su posjetili učenici 5. razreda Osnovne škole Branko Radičević sa učiteljicom Vanjom Perić. Autori Žiga X Gombač i David Krančan predstavili su put knjige od autora do čitaoca, a učenici su rješavali radne listove. Tokom cijelog prijepodneva, dvojica autora susretala su se s mladim čitaocima koji su s nestrpljenjem slušali priče knjiškog moljca. Slovenački autori nastupili su u 13.00 na događaju koji je u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci okupio govornike deset evropskih jezika: srpskog, njemačkog, engleskog, francuskog, ruskog, grčkog, španskog, italijanskog, češkog i slovenačkog. Cilj Evropskog dana jezika je naglasiti važnost višejezičnosti, a jedan od jezika koji se čuje na događajima u Banjaluci je slovenački.

U večernjim satima održana je promocija dvojezičnog izdanja knjige "Put knjige" u prostorijama Udruženja Slovenaca Triglav. U Sloveniji se od 8. do 13. oktobra održava kampanja Nacionalnog mjeseca čitanja, a učestvuju i učenici dodatne nastave slovenačkog jezika. Promocija nove knjige bio je jedan od događaja mjeseca čitanja. Izdavanje knjige je uvijek važno, a ako nas posjećuju gosti iz Slovenije, razgovor o knjizi je sve zanimljiviji. Drago nam je što su s nama bili Tjaša Urankar iz Slovenske agencije za knjigu, književnik Žiga X Gombač i ilustrator David Krančan. Tjaša Urankar predstavila je zadatke Javne agencije za knjige i istakla projekat Rastem s knjigom i Put knjige, Žiga X Gombač opisao je priču o moljcu iz knjige, a David Krančan govorio o stripovima. Ugodna veče prošla je u razgovoru o važnosti čitanja. A kako je i slovenački pjesnik Tone Pavček rekao: "Ako ne čitamo, nestaćemo."

Barbara Hanuš